‌‌خون بد، کتابی در مورد کلاهبرداری در سیلیکون ولی

کتاب خون بد یا Bad Blood یکی از کتاب‌های برتر ۲۰۱۸ در میان رسانه‌های انگلیسی‌زبان از جمله نیویورک تایمز، فایننشیال تایمز و… بود و برای همین در ماه گذشته میلادی این کتاب را خریدم و خواندن آن را یک ماهه به پایان رساندم.

داستان این کتاب مربوط به شرکت Theranos در سیلیکون ولی است که با مخفی‌کاری به کلاهبرداری خیره‌کننده و گول زدن افراد مختلف فعال در تکنولوژی و همچنین دنیای سیاست دست زده بوده است. کلاهبرداری‌ای که ارزش این شرکت را به ۹ میلیارد دلار رسانده بوده و بسیاری از افراد مطرح مانند روپرت مرداک در آن سرمایه‌گذاری کرده بودند!

ایده Theranos به دستگاه آزمایش خونی بازمی‌گردد (با نام‌های Edison و miniLab) که در آن بیمار تنها باید یک قطره خون از انگشتش را به دستگاه بدهد و سپس نتایج مختلف در مورد وضعیت سلامت خود را از طریق همان یک قطره خون بگیرد؛ ایده‌ای که در تئوری خیلی هیجان‌انگیز و خفن به نظر می‌رسد اما در حقیقت به هیچ جایی نرسید و تنها باعث به خطر افتادن جان عده‌ای بیمار و به یکی از معروف‌ترین داستان‌های کلاهبرداری در سیلیکون ولی تبدیل شد. چرا؟

چون Theranos چنین دستگاهی با این ویژگی تولید نکرده بوده است و تمام حرف‌ها و ایده‌هایش براساس دروغ بوده است!

Elizabeth Holmes of Theranos
Kevin Krejci / Flickr

در مدت خواندن این کتاب ۳۰۰ صفحه‌ای دو نکته اساسی توجه من را به خودش جلب کرد که با اتمام آن همچنان در ذهنم مانده‌اند:

  • مدیریت عجیب الیزبت هولمز، بنیانگذار شرکت Theranos؛ که می‌توان روش مدیریت وی را به عنوان یک نمونه کامل از مدیریت اشتباه نیروی انسانی دانست. به عنوان مثال به صورت دوره‌ای یکی از کارمندان Theranos به شخص محبوب هولمز تبدیل می‌شده است و پس از مدتی همان شخص به یک کارمند کاملا منفور!
  • عدم آگاهی افراد بانفوذ در آمریکا از دنیای تکنولوژی؛ به عنوان مثال می‌توان به اعضای برد Theranos مانند هنری کسینجر و جرج شولتس اشاره کرد که در ناآگاهی مطلق امید به تکنولوژی‌ای داشته‌اند که به صورت کلی وجود خارجی نداشته است.

اگر علاقه به دنیای استارتاپ و همچنین سیلیکون ولی دارید، خواندن این کتاب را به شما پیشنهاد می‌کنم و اگر حال و حوصله خواندن این کتاب را ندارید، می‌توانید تا زمان عرضه فیلم سینمایی‌ای که براساس این کتاب تولید خواهد شد صبر کنید 🎞