چرا کد تایید سرویس‌های خارجی را از شماره‌ای ایرانی دریافت می‌کنید؟

نمونه‌ای از کد تایید ارسال شده توسط گوگل با شماره ایران
نمونه‌ای از کد تایید ارسال شده توسط گوگل با شماره ایران

عنوان این مطلب برگرفته شده از سوال یکی از خوانندگان این وبلاگ است که مدتی قبل آن را از من پرسیده بود و مدت‌ها هست که این بحث درگرفته است که چرا من کاربر سرویس خارجی مانند گوگل، وایبر یا هر چیز دیگری، کد فعال‌سازی این سرویس‌ها را که از طریق پیامک ارسال می‌شوند را از شماره‌ای داخل ایران دریافت می‌کنم؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم که داستان دریافت پیامک سرویس‌های خارجی از طریق شماره‌های داخل ایران به یک داستان کاملا ساده باز می‌گردد: برون‌سپاری یا Outsourcing

داستان از این قرار است که شرکت‌های مختلف برای ارسال پیامک به کاربران آن را به شرکت‌های دیگر واگذار می‌کنند و گوگل، تلگرام، وایبر و… از این داستان مستثنا نیستند و آنها نیز برای آنکه در هزینه زیرساخت و نیروی انسانی خود صرفه‌جویی کنند، داستان ارسال پیامک را به شرکت‌های دیگر برون‌سپاری کرده‌اند.

این شرکت‌ها که قرار است به گوگل، تلگرام و… سرویس بدهند نیز به دلیل آنکه نمی‌توانند در تک تک کشورهای دنیا سرویس ارسال پیامک را راه‌اندازی کنند (به دلیل هزینه، قوانین متفاوت شرکت‌ها و…)، در نتیجه آنها نیز این سرویس‌ها را به شرکت‌های فعال در زمینه ارسال پیامک در هر یک از کشورها برون‌سپاری می‌کنند. در نتیجه شما زمانی که پیامک از وایبر یا گوگل دریافت می‌کنید، شماره فرستنده را یک شماره داخل ایران مشاهده می‌کنید. به عنوان مثال شرکت AFE مسئول ارسال پیامک‌های وایبر و گوگل در ایران است.

و به همین دلیل است که هم اکنون شرکت‌هایی مانند توییتر امکان فعالسازی ورود دو مرحله‌ای را به کاربران ایرانی نمی‌دهند چون خطر شنود و دزدیده شدن کدفعال‌سازی وجود دارد هر چند که تاکنون چنین موردی مشاهده نشده است.

خلاصه کلام آنکه علت آنکه شما از یک شماره ایرانی برای یک سرویس خارجی پیامک دریافت می‌کنید به داستان برون‌سپاری بازمی‌گردد.