آیا تنها به کمک مدرک دانشگاهی می‌توان کار پیدا کرد؟

مهارت برای پیدا کردن کار
منبع عکس: careerjourney.co.uk

یکی از جملاتی که به صورت روزانه در توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی می‌خوانم آن است که کار نیست و ما بیکار هستیم. این جمله را حتی در زمانی که با دوستان و آشنایانم در ایران صحبت می‌کنم نیز می‌شنوم و همواره از نبود کار صحبت می‌کنند که وضع خراب است و… .

اما آیا واقعا وضع خراب است و افراد با مهارت کار ندارد یا افرادی که تنها مدرک دارند بیکار هستند؟

براساس تجربه خودم، باید بگویم که پاسخ این سوال این است که افرادی که تنها دارای یک مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا هستند اما هیچ مهارت خاصی ندارند بیکار هستند و متاسفانه به دلایل مختلف این معضل هر سال بیشتر می‌شود. مثلا این مطلب روزنوشته‌های بهشاد به خوبی داستان مدرک‌گرایی و اینکه افراد تنها به دنبال گرفتن مدرک هستند را نشان می‌دهد.

مثال دیگری که می‌توانم بزنم داستان توسعه‌دهنده اپلیکیشن موبایل است که با یک جستجوی ساده در لینکداین یا توییتر می‌توان ده‌ها فرد را پیدا کرد که توسعه‌دهنده موبایل هستند اما تنها در عنوان! به این معنی که زمانی که به پای عمل و توسعه دادن یک اپلیکیشن موبایل می‌رسد، بسیاری از آنها یا از پیچیدگی پروژه حرف می‌زنند یا آنکه پس از چند هفته کار، به یکبار از پر بودن وقت‌شان و اینکه دیگر نمی‌توانند توسعه آن را ادامه بدهند خبر می‌دهند.

از همین رو و از نگاه من درست است که ایران دارای جامعه تحصیل کرده است اما این جامعه تحصیل کرده دارای مهارت کافی نیست و فکر می‌کند که به صرف مهندس یا دکتر شدن، همه چیز را می‌داند و باید بالاترین حقوق و مزایا را به وی داد در حالی که مهارت کافی را ندارد.

خلاصه کلام آنکه در ایران و هر جای دنیا برای کسانی که مهارت کافی دارند کار وجود دارد و صرف داشتن یک مدرک دانشگاهی به معنی آن نیست که شما مهارت لازم را دارید؛ شما باید با تلاش در زمینه مورد علاقه‌تان مهارت‌های لازم را با مطالعه و صرف وقت در خودتان ایجاد کنید.

در نهایت بد نیست به داستان استخدامی در یک شرکت یکی از دوستانم اشاره کنم که بسیاری از متقاضیان دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد بوده‌اند اما در امتحان عملی نمی‌توانستند در حد ابتدایی با نرم‌افزار اکسل کار کنند!

فراموش نکنید برای پیدا کردن کار مناسب و ایجاد کسب و کاری موفق، شما نیاز به مهارت دارید که بدست آوردن آن نیاز به زمان و تلاش مستمر دارد.