وضعیت هر یک از نامزدها در آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ چگونه بوده است؟

زمانی که مطلب «تحلیلی بر مناظره فرهنگی- اجتماعی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲» را در وبلاگم منتشر کردم، انتظار میزان استقبال زیادی از آن را نداشتم و تنها به دلیل علاقه‌ای که به اینگونه کارها دارم، آن مطلب را با یک و نیم روز تلاش ایجاد و منتشر کردم. اما زمانی که استقبال از این دست مطالب را در میان مخاطبان فارسی زبان مشاهده کردم، تصمیم گرفتم که این کار را به صورت پیوسته و در کنار دیگر کارهایم انجام دهم. برای همین در این مطلب به تحلیل آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری امسال با موضوع سیاست داخلی و خارجی که در روز جمعه، ۱۷ خرداد ماه برگزار شد پرداخته‌ام.

اما قبل از آنکه به داستان بیشترین واژه‌های استفاده شده در مناظره روز جمعه بپردازم، مانند مطلب قبل گفتن چند نکته را لازم می‌دانم:

۱- منبع استفاده شده برای استخراج متن گفتگوهای رد و بدل شده در مناظره وب‌سایت «مناظره و گفتگو» بوده است: گزارش لحظه به لحظه از مناظره ۸ نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری درباره سیاست‌ داخلی و خارجی و بخش دوم مناظره سیاسی کاندیداهای ریاست جمهوری

۲- دقت کنید که میزان بزرگی یک کلمه نشان دهنده اهمیت آن کلمه است و هر چه کلمه ای بزرگ‌تر باشد، یعنی آن کلمه توسط آن نامزد و یا در مناظره بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است.

۳- با توجه به پیشنهاداتی که در مورد مطلب قبل از افراد مختلف دریافت کردم و زمان بیشتری که برای ایجاد ابر واژه‌های آخرین مناظره داشتم، دقت و زیبایی ابر کلمات بهتر از مطلب قبل شده است.

۴- داستان تجزیه و تحلیل سخنان افراد مختلف را در آینده پی خواهم گرفت و این مطلب را به عنوان آخرین مطلب در این زمینه تلقی نکنید 🙂

چه واژه‌هایی در مناظره سیاست داخلی و خارجی بحث شده‌اند؟

کلیدواژه‌های برتر سومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری با موضوع سیاست داخلی و خارجی

با نگاهی به تصویر بالا که برآیند بیشتر واژه‌های استفاده شده در آخرین مناظره است، آنچه که مشخص است آن است که دغدغه نامزدهای امسال سیاست خارجی و بحث تحریم و دیپلماسی است. علاوه بر آن تنها نامی که بارها در مناظره تکرار شده است اما آن فرد از نامزدهای ریاست جمهوری نبوده است، سید محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران بوده است. این نکته از آن جهت دارای اهمیت است که نامزدهای ریاست جمهوری به ندرت از محمود احمدی‌نژاد در این مناظره نام برده‌اند.

علاوه بر این و برخلاف تصور بسیاری، در این مناظره آنقدرها به رهبر ایران یعنی آیت‌الله خامنه‌ای اشاره نشده است به گونه‌ای که اندازه این واژه در مقابل واژه‌هایی مانند دفاع، ملت، مردم و… آنقدرها بزرگ نیست.

سعید جلیلی عشق فتنه و تقابل

کلیدواژه‌های سعید جلیلی در مناظره سیاست داخلی و خارجی

سعید جلیلی تنها نامزدی در آخرین مناظره بوده است که از واژه «فتنه» برای اشاره به وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری استفاده کرده است. علاوه بر این، جلیلی علاقه خاصی به استفاده از واژه‌هایی مانند اندیشه، تقابل و هژمونی داشته است. این نکته نیز شاید قابل توجه باشد که جلیلی نام بسیاری از کشورهای دنیا مانند افغانستان، آمریکا، انگلیس، عراق و… را در مناظره آورده است، کاری که دیگر نامزدهای آنقدرها انجام نداده‌اند. البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که در این مناظره نیز واژه «ظرفیت» همچنان جایگاه بالایی در میان صحبت‌های جلیلی دارد.

اگر هم بخواهیم مخاطب اصلی سخنان جلیلی در این مناظره را نام ببریم، باید او را کسی جز محمدباقر قالیباف ندانیم.

محمدباقر قالیباف به دنبال کارنامه و مدیریت

کلیدواژه‌های محمدباقر قالیباف در مناظره سیاست داخلی و خارجی

محمدباقر قالیباف را می‌توان تنها نامزدی در میان ۸ نامزد حاضر در مناظره روز جمعه دانست که همواره از مدیریت و کارنامه کاری خود صحبت کرده و در هر شرایطی آن را به رخ دیگر نامزدها کشیده است. شاهد این ادعا را می‌توان ظهور واژه‌های مدیریت، کارنامه، شهرداری و تهران در تصویر مربوط به کلید واژه‌های سخنان قالیباف دانست. علاوه بر این قالیباف را باید تنها نامزدی دانست که به لباس شخصی‌ها و نیروی انتظامی اشاره کرده است.

غلامعلی حداد عادل مرد اصولگرایی

کلیدواژه‌های غلامعلی حداد عادل در مناظره سیاست داخلی و خارجی

غلامعلی حداد عادل را می‌توان تنها کاندید در میان ۸ نامزد دیگر دانست که به صورت مستقیم حرف از اصولگرایی زده است و خود را به عنوان یک اصولگرا معرفی کرده است. علاوه بر آن تعداد دفعات استفاده از واژه «رهبری» توسط حداد عادل نسبت به دیگر نامزدها بسیار بیشتر است. علاوه بر این مخاطب اصلی حداد عادل در مناظره روز جمعه دو نفر بوده‌اند: سید محمد خاتمی و محمدرضا عارف.

علی اکبر ولایتی بدون برنامه

کلیدواژه‌های علی اکبر ولایتی در مناظره سیاست داخلی و خارجی

تمرکز اصلی علی اکبر ولایتی در مناظره جمعه را می‌توان به موضوع سیاست خارجی و مذاکرات هسته‌ای و تاریخچه این مذاکرات نسبت داد و به همین دلیل است که نام علی لاریجانی در ابر کلیدواژه‌های ولایتی کاملا مشهود است. اما اگر از این مورد فاکتور بگیریم، پراکندگی شدیدی را می‌توان در بیشترین واژه های استفاده شده توسط وی دید که می‌توان این نتیجه را گرفت که این نامزد هدف مشخصی برای آخرین و حساس‌ترین مناظره نداشته است.

محسن رضایی یعنی اقتصاد و مقاومت

کلیدواژه‌های محسن رضایی در مناظره سیاست داخلی و خارجی

محسن رضایی را شاید بتوان از معدود نامزدهایی دانست که در تمام مناظره‌ها برنامه‌ای مشخص را دنبال می‌کرده است، برنامه‌ای که بر روی دو محور تحریم‌ها و وضعیت بد اقتصادی مردم می‌چرخیده است و در آخرین مناظره نیز بیشترین تمرکز وی بر روی تحریم‌ها بوده است. به عنوان مثال رضایی تنها نامزدی بوده است که به داستان کاغذپاره دانستن قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل از سوی احمدی‌نژاد اشاره کرده است. علاوه بر این، برخی از واژگان استفاده شده توسط رضایی به کلمات استفاده شده از سوی جلیلی بسیار شبیه هستند از جمله «مقاومت».

مخاطب اصلی رضایی در آخرین مناظره را می‌توان جلیلی دانست که بیشتر بحث آنها بر روی تحریم‌های سازمان ملل و سخنان شعاری برخی از مسئولین ایران بازمی‌گردد.

محمدرضا عارف مرد اصلاحات

کلیدواژه‌های محمدرضا عارف در مناظره سیاست داخلی و خارجی

با نگاهی به کلیدواژه‌های سخنان عارف در مناظره آخر می‌توان به این نکته رسید که نوک حملات عارف در مناظره آخر سعید جلیلی و اصولگریان بوده است. علاوه بر این، عارف در این مناظره نقش مدافع سیاست‌های دولت اصلاحات و خاتمی را بر عهده داشته است که ظهور واژه «خاتمی» در کنار «اصلاحات» و «دولت» خود معید این ادعاست. شاید بیان این نکته نیز قابل توجه باشد که عارف تنها نامزدی بوده است که در مورد کالاهای فرهنگی مانند کتاب و مطبوعات صحبت کرده است.

مخاطب اصلی عارف در آخرین مناظره را می‌توان جلیلی و تا حدودی حداد دانست.

حسن روحانی مرد سیاست خارجه

کلیدواژه‌های حسن روحانی در مناظره سیاست داخلی و خارجی

با مقایسه ابر کلیدواژه‌های حسن روحانی با عارف آنچه که مشخص است آن است که در مناظره آخر بین این دو نامزد تقسیم کار شده است به گونه‌ای که عارف وظیفه دفاع و بیان دیدگاه‌های خود در سیاست داخلی ایران را بر عهده داشته است و روحانی در نقطه مقابل به دفاع از سیاست خارجی اصلاح‌طلبان می‌پرداخته است. علاوه بر این، در بین این دو نامزد برای نقد دیگر کاندیداها نیز تقسیم وظیفه شده است که می‌توان عارف را مسئول نقد جلیلی و حداد دانست و روحانی را مسئول نقد و بحث با قالیباف و رضایی.

سید محمد غرضی نامزدی مستقل و بی آزار

کلیدواژه‌های سید محمد غرضی در مناظره سیاست داخلی و خارجی

از نگاه من سید محمد غرضی را می‌توان نامزد مستقل انتخابات امسال دانست که خارج از دعواهای سیاسی میان اصولگرایان و اصلاح‌طلبان، حرف و دیدگاه خود را بیان می‌کند؛ هر چند که سخنان غرضی یک مشکل جدی دارند و آن مشکل عدم داشتن یک چهارچوب مشخص است به طوری که در تصویر بالا می‌توان واژه‌های مختلفی را پیدا کرد که به موضوع مناظره آخر آنقدرها مربوط نیستند. علاوه بر این اگر بخواهیم میزان انتقادات غرضی به دو طیف سیاسی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان را بسنجیم، باید بگوییم که شدت انتقادات غرضی نسبت به اصلاح‌طبان بسیار بیشتر از اصولگرایان بوده است.

نکته پایانی

از نگاه من مهمترین نکته در مناظره آخر این بوده است که در بین دو نامزد نزدیک به اصلاح‌طلبان یک تقسیم کار مشخص انجام شده بود در حالی که در میان نامزدهای اصولگرا چنین چیزی وجود خارجی نداشته و شاید با اعلام کناره‌گیری عارف از نامزدی انتخابات امسال و حمایت وی از روحانی، بتوان به این نکته رسید که داستان ائتلاف این دو نامزد از روز پنجشنبه هفته گذشته کلید خورده بود که در نهایت در روز سه‌شنبه، ۲۱ خرداد ماه به نتیجه رسید. بر همین اساس از نظر من ائتلاف تمام اصولگرایان بر روی یک نامزد واحد کمی دور از واقع است هر چند که حداد عادل بدون آنکه از فرد خاصی حمایت کند، از نامزدی انتخابات امسال کناره‌گیری کرد.