مومن‌نسب را جایگزین فیلترینگ کنیم!

قبل از هر چیزی، اگر نمی‌دانید جناب آقای روح‌الله مومن‌نسب کیست، بد نیست که این ویدیو را مشاهده کنید و یا اینکه این مصاحبه را گوش کنید تا به جایگاه ویژه‌ی آقای مومن‌نسب در ساختار فیلترینگ اینترنت در ایران و تئوری‌های ایشان در مورد اینترنت آشنا شوید 🙂

حالا منظور از عنوان این مطلب چیست؟

این ایده چند ساعت پیش به ذهنم رسید که یک روش بدون دردسر برای نشان دادن اعتراض به وضعیت خنده‌دار فیلترینگ در ایران است، وضعیتی که در آن چند نفر برای بیش از ۳۲ میلیون کاربران اینترنت در ایران تصمیم می‌گیرند و بدون هیچ توضیحی جیمیل را مسدود و سپس باز می‌کنند. و یا آنکه فردی که دامنه‌هایی مانند Daghkon.ir دارد، سخن از اینترنتی برای خودمان می‌کند که از بقیه جدا باشد!

داستان این ایده آن است که هم اکنون برای آنکه بسیاری از وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها از سیستم فیلترینگ اینترنت که دیگر دامن خود وبلاگ‌نویسان حامی دولت را نیز گرفته است، رها شوند، به جای استفاده از فیلترینگ، از فیلطر یا فیل تر استفاده می‌کنند. خوب، هم اکنون می‌توانیم به جای آنکه از فیلترینگ، سانسور، مسدود شدن و واژه‌هایی که ممکن است یک وبلاگ را قربانی فیلترینگ کند، از واژه‌ی «مومن‌نسب» استفاده کنیم 🙂 مثلا من از این به بعد به جای اینکه بگویم «وبلاگم فیلتر شد»، می‌گویم «وبلاگم مومن‌نسب شد».

مزیت این کار اول از همه این است که فردی که خود را مغز متفکر و کارشناس امور فیلترینگ در ایران معرفی می‌کند، اعتراض کاربران را مشاهده می‌کند و اگر بخواهد با این روش مقابله کند، باید اسم خودش را فیلتر کند که شامل وبلاگش نیز خواهد شد 🙂

به همین دلیل اگر از این پس خواستید در مورد فیلترینگ توییت کنید، مطلبی بنویسید و…، به جای آن از واژه‌ی «مومن‌نسب» استفاده کنید. در توییت‌ها نیز این واژه‌ها را تگ کنید: #مومن‌نسب.

پی‌نوشت: لینک وبلاگ مومن‌نسب را به دلیل اینکه وبلاگش حاوی بدافزار است از این پست حذف کرده‌ام.