فیلترینگ فایل‌ها براساس پسوند، خطر جدیدی برای وب فارسی

از نگاه من یک ماه اخیر را باید دوران فوران استعداد کمیته‌ی فیلترینگ در ایران دانست، کمیته‌ای که هفته‌ای نیست که کاربران ایرانی را در سرتاسر جهان هیجان‌زده و شوکه نکند! مثلا در یک شاهکار گوگل و جیمیل را مسدود می‌کند و پس از مدتی فیلترینگ آن را بر می‌دارد و یا اینکه قابلیت دانلود تمامی فایل‌هایی که پسوند آنها MP3، MP4، AVI و SWF باشند و در سرورهای خارج از ایران میزبانی بشوند را بدون هیچ اطلاعی از دسترس کاربران اینترنت در داخل ایران خارج می‌کند!

خبر دوم  یعنی مسدود شدن دسترسی به فایل‌هایی با پسوند MP3، MP4، AVI و SWF که با بازتاب‌هایی مانند آنچه بعد از فیلتر شدن گوگل و جیمیل رخ داد، مواجه نشد و خیلی‌ها از آن به راحتی گذشتند، از نگاه من بسیار مهم و حیاتی است و باید در مورد آن حرف زد، هر چند که حرف زدن در مورد فیلترینگ و انتقاد کردن از هنرنمایی‌های کمیته‌ی فیلترینگ در این روزها به عنوان «نشراکاذیب و تشویش اذهان عمومی علیه مقامات، نهاد‌ها و سازمان‌های حکومتی. (بند ۱۱ ماده ۶ ق. م و ۶۹۸ ق. م. ا)» شناخته می‌شود و وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های مختلف را تهدید به فیلتر شدن می‌کند:

اما چرا این اتفاق حیاتی و مهم است؟

اگر بخواهم به صورت خلاصه بگویم، این حرکت کمیته فیلترینگ را می‌توان یک حرکت کشنده برای وب فارسی دانست، وبی که این روزها با توجه به نوسانات ارزش ریال نسبت به ارزهای خارجی، حال و روز خوبی ندارد 🙁 اگر نگاهی کلی به وب فارسی نیاندازیم، به راحتی می‌توان به این نکته رسید که اکثر سرورهای وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های مختلف بر روی سرورهای خارجی میزبانی می‌شوند و به همین دلیل تمامی فایل‌های آنها مانند فایل‌های صوتی، تصویری، فلش و… نیز بر روی سرورهای خارجی میزبانی می‌شوند؛ به همین دلیل وبلاگ‌هایی مانند یک پزشک، نارنجی، وبلاگینا و… که فیلتر نیستند و براساس قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کنند نیز دچار مشکل می‌شوند، مشکلی که می‌تواند بر روی کیفیت کار وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های مختلف تاثیر زیادی بگذارد.

علاوه بر آن، اگر مدیران وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها بخواهند این مشکل را حل کنند، باید به سرورهای داخل ایران مهاجرت کنند که هزینه‌ی خرید آنها بسیار بالاست و به همین دلیل برای یک وبلاگ‌نویس از نظر اقتصادی به صرفه نیست.

به همین دلیل همانگونه که قبلا گفته‌ام که فیلترینگ یک فاجعه است نه یک فرصت، این حرکت جدید کمیته‌ی فیلترینگ در ایران را باید قدمی دیگر در راه نابودی وب فارسی دانست، وبی که با تمام کمی و کاستی‌ها در نوع خود یکتا و شاداب است و به راه خود ادامه می‌دهد.

پی‌نوشت:
– این روش فیلترینگ در روزهای بعد از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ نیز اجرا شده است.

نریمان غریب: بی‌اطلاعی آی‌اس‌پی‌های ایران از فیلتر شدن فایل‌ها براساس فرمت

– بی‌بی‌سی فارسی: برخی فرمت‌های صوتی و تصویری در ایران فیلتر شده است

آرش زاد: هر چه رشته می‌کنیم پنبه می‌شه