بازی وبلاگی- من تحریم می‌کنم!

اگر اخبار وبلاگستان فارسی را دنبال کرده باشید، به احتمال بسیار زیاد نام «بازی وبلاگی» به گوش‌تان خورده است. بازی‌ای که در آن یک وبلاگ‌نویس از دیگر وبلاگ‌نویسان درخواست می‌کند که در مورد یک موضوع بنویسند و یکی از افراد فعال در بازی‌های وبلاگی در وبلاگستان فارسی کسی نیست جز صادق جم.

صادق جم در مطلبی با عنوان «[بازی وبلاگی] من تحریم می‌کنم!» از من دعوت کرده است که در بازی وبلاگی‌ای که چند روز پیش راه انداخته است شرکت کنم و هر چیز و فردی را در هر زمینه‌ای که به نظرم مستحق تحریم است را تحریم کنم تا شاید با تحریم من با خاک یکسان شود (!) هر چند که از قدیم گفته‌اند به حرف گربه سیاه باران نمی‌آید 🙂

از زمانی که صادق جم من را به این بازی وبلاگی دعوت کرد، به لیست تحریمی‌هایم فکر می‌کردم که چه چیزی و چه کسی را می‌خواهم تحریم کنم که نتیجه‌ی آن سه مورد زیر شد:

۱- من هر فردی را که در حال بیان این جملات و داستان‌های خیالی باشد که ایرانیان از نژاد برتر آریایی هستند، ایرانیان باحال‌ترین ملت دنیا هستند، ایرانیان باهوش‌ترین ملت دنیا هستند و از صبح تا شب به دنبال یک ایرانی در شرکت‌های بزرگ و معروف باشد تا نشان دهد ایرانیان در دنیا تک هستند را تحریم می‌کنم، چون از نظر من یکی از دلایل مهم مشکلات امروز ما همین باد کردن‌های الکی خودمان بوده است.

۲- من هر وب‌سایت و وبلاگی را که از نام، عنوان، آدرس و محتوای دیگران برای منفعت خود سو استفاده می‌کند را تحریم می‌کنم و نه تنها آن وب‌سایت یا وبلاگ را نخواهم خواند، بلکه در رسوا کردنش نیز بیش از پیش تلاش خواهم کرد!

۳- من هر دولت، سازمان و فردی را که سعی در سانسور و محدود کردن اینترنت، سینما، روزنامه، کتاب، موسیقی و… دارد را تحریم می‌کنم و برای ناکام ماندنش هر نوع تلاشی خواهم کرد هر چند  که تاریخ نشان داده است که سانسورچی‌ها بازنده‌ی تمامی بازی‌ها و قواعدی هستند که خودشان وضع کرده‌اند.

در نهایت این را هم بگوییم که به طور کلی تحریم به معنایی که این روزها برای ما ایرانیان معنا پیدا کرده است چیز خوبی نیست و به جای تحریم همانگونه که جادی گفته است، ترجیح می‌دهم از واژه‌ی «تقبیح» استفاده کنم چون از نظر من با تحریم چیزی عوض نمی‌شود و تقبیح همراه با عمل نتیجه‌بخش است.