وقتی وبلاگ‌نویسی زندگی یک دختر ۹ ساله را تغییر می‌دهد

منبع عکس: Mary’s Meal

وبلاگ‌نویسی یکی از پدیده‌هایی است که زندگی بسیاری از انسان‌ها را تغییر داده است و آنها را از شهروندان عادی یک جامعه به افرادی تاثیرگذار بر رسانه‌ها و در برخی موارد سیاست‌های کلی یک کشور تبدیل کرده است. به عنوان مثال می‌توان به سلام پکس (Salam Pax) اشاره کرده در روزهای عراقِ صدام حسین و حمله‌ی نظامی آمریکا و بریتانیا به این کشور، از زندگی مردم عادی عراق از جمله خودش می‌نوشت.

روز گذشته، ۲۶ خرداد (۱۵ جون) هم روزی بزرگ برای یک دختر ۹ ساله‌ی اسکاتلندی بود که با وبلاگش توجه‌ی بسیاری از رسانه‌های مختلف مانند گاردین و بی‌بی‌سی را به خود جلب کرد.

داستان این دختر ۹ ساله که نام وی «مارتا پین (Martha Payne)» است از روز ۳۰ آوریل ۲۰۱۲ شروع شد و در این روز وی شروع به نوشتن در مورد غذاهایی کرد که در مدرسه آنها را می‌خورد و براساس کیفیت‌شان، نمره‌ای بین صفر تا ۱۰ به هر غذا می‌داد که این نمره همراه با تصویری از آن غذا بوده است.

این کار به ظاهر ساده‌ی مارتا با واکنش بسیار خوبی از سوی کاربران اینترنت در سرتاسر جهان مواجه شده به گونه‌ای که در کمتر از دو هفته تعداد بازدیدکنندگان وبلاگش به بیش از ۱۰۰ هزار نفر رسید و پس از آن با واکنش رسانه‌های مختلف مانند روزنامه‌ی اسکاتلندی Daily Record مواجه شد که در نهایت، این واکنش‌ها باعث شد تا مدرسه‌ی مارتا به دستور شورای Argyll and Bute در شهر Lochgilphead به مارتا از ممنوعیت انتشار تصاویر غذاهای مدرسه‌اش در وبلاگش خبر دهد، اتفاقی که مارتا در مطلبی با عنوان «خداحافظی (Goodbye)» به آن اشاره کرده است.

این ممنوعیت با اعتراض گسترده‌ای از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی مختلف مانند توییتر در سرتاسر جهان مواجه شد به گونه‌ای که تنها بعد از دو روز از اعلام ممنوعیت گرفتن عکس توسط مارتا و نوشتن در مورد آن در وبلاگش، رئیس شورای Argyll and Bute از رفع این ممنوعیت خبر داد.

علاوه بر این گفتن این نکته هم خالی از لطف نیست که مارتا به کمک وبلاگش توانسته است بیش از ۶۳ هزار پوند برای خیریه‌ی Mary’s Meal که در زمینه‌ی غذای دانش‌آموزان مدارس آفریقا فعالیت می‌کند، جمع‌آوری کند!

اما هدف من از نوشتن این مطلب چه بود؟

این مطلب را نوشتم تا به این نکته اشاره کنم که برای وبلاگ‌نویسی یک ایده‌ی ساده مانند آنچه مارتا انجام داده است، می‌تواند تغییر بزرگی در زندگی افراد صورت دهد، پس اگر می‌خواهید وبلاگ بنویسید، یادتان باشد که نوشتن و تولید محتوا مهمترین کاری است که باید انجام دهید، چیزی که وبلاگستان فارسی به شدت از کمبود آن رنج می‌برد.