مستندسازی وضعیت فیلترینگ اینترنت در ایران با OONI-probe

بررسی وضعیت فیلترینگ اینترنت در ایران یکی از مواردی است که شدیدا به آن علاقه دارم و جمع‌آوری اعداد و ارقام در این زمینه بهترین اتفاقی است که می‌تواند برای روشن‌تر شدن این وضعیت در ایران بیافتد. علت جمع‌آوری اعداد و ارقام از وضعیت فیلترینگ در ایران هم به این برمی‌گردد که تاکنون هیچ اعداد و ارقام به صورت دقیق وضعیت فیلترینگ در ایران را روشن نکرده‌اند و نبود این اطلاعات دقیق باعث شده است که اخبار مختلف و ضدونقیضی در این مورد منتشر شود.

امروز در فوربس با خبری جالب و هیجان‌انگیز در مورد ابزاری جدید از  تُر برخورد کردم که نتایج آن بسیار جالب است. براساس این خبر، تُر ابزاری جدید با نام OONI-probe برای بررسی وضعیت فیلترینگ و سانسور اینترنت در سرتاسر جهان ایجاد کرده است که با نصب و اجرای این ابزار، OONI-probe به صورت خودکار شروع به بررسی امکان دسترسی به یک میلیون وب‌سایت برتر در الکسا می‌کند و سپس نتایج بررسی را به صورت عمومی و رایگان در دسترس عموم و محققان قرار می‌دهد تا از آن استفاده کنند و این مورد یعنی دسترسی آزاد به نتایج این ابزار را که می‌توان بهترین بخش ماجرا دانست!

به عنوان مثال یکی از طراحان این ابزار به نام آرتورو فیلاستو (Arturo Filasto) در سفری که به آمریکا داشته است، از طریق OONI-probe متوجه شده است شرکت تی- موبایل (T-Mobile) با نصب نرم‌افزاری با نام وب گارد (Web Guard) اجازه دسترسی به برخی از وب‌سایت‌ها را نمی‌دهد که لیست کامل این وب‌سایت‌ها از طریق این آدرس در دسترس هستند. و یا آنکه این ابزار ثابت کرده است که مقامات فلسطینی به شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات اینترنتی اعلام کرده بودند که وب‌سایت‌های خبری و مخالفین را فیلتر کنند که نتایج این بررسی در اینجا در دسترس هستند.

اگر شما هم علاقه دارید که به صورت داوطلبانه در جمع‌آوری اطلاعات دقیق در مورد وضعیت فیلترینگ در جهان و به خصوص ایران شریک شوید، می‌توانید از اینجا ONNI-probe را دانلود و آن را اجرا کنید. البته به این نکته دقت کنید که این ابزار در مراحل ابتدایی است و چهره‌ای زیبا ندارد و پر از کدهایی است که ممکن است شما را گیج کند!