۱۱Eleven Project، فرصتی برای نمایش حقیقت جامعه‌ی ایران

ایران یکی از کشورهایی است که برای بسیار از مردم جهان ناشناخته است و در دو سالی که در بریتانیا زندگی کرده‌ام و با افراد مختلف از کشورهای مختلف صحبت کرده‌ام، به خوبی به این نکته پی برده‌ام که اکثر جهانیان ایران را همراه با محمود احمدی‌نژاد، انرژی هسته‌ای و اعتراضات خیابانی می‌شناسند. اما چیزی که شاید اکثریت مردم جهان از آن خبر ندارند، زندگی مردم عادی ایران است. اینکه ۷۰ میلیون انسان در یک کشور با تمام خوبی‌ها و بدی‌هایش در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، کتاب و لباس می‌خرند، مهمانی و مسافرت می‌روند و درس می‌خوانند.

از نظر من یکی از کارهایی که ما در آن بسیار کم کار بوده‌ایم و هستیم، نشان دادن زندگی معمولی خودمان به جهانیان است؛ زندگی‌ای که در آن سیاست کمرنگ‌تر از آن است که رسانه‌ها به آن می‌پردازند و درست است که ایران و غرب به صورت دائم در حال دعوا با یکدیگر بر سر مسائل سیاسی هستند، اما من و شمای شهروند عادی زندگی خودمان را می‌کنیم.

این مقدمه را گفتم تا پروژه‌ی ۱۱Eleven Project سازمان ملل را معرفی کنم. در این پروژه تمامی شهروندان سرتاسر دنیا می‌توانند با ضبط زندگی خود به صورت عکس، صدا و فیلم در روز ۱۱ نوامبر ۲۰۱۱ (۲۰ آبان ۱۳۹۰)، آن را برای وب‌سایت این پروژه ارسال کنند که در نهایت عکس‌های ارسالی به صورت یک آلبوم منتشر خواهد شد و از فیلم‌ها ارسالی نیز یک مستند ساخته خواهد شد و در روز جهانی صلح (۲۱ سپتامبر ۲۰۱۲- ۳۱ شهریور ۱۳۹۱) به نمایش در خواهد آمد.

اطلاعات بیشتر را می‌توانید در وب‌سایت رسمی این پروژه دنبال کنید و یا این مطلب از وب‌سایت Global Voices را بخوانید.