وقتی کاربران ایرانی از فیس‌بوک می‌خواهند سبز شود!

من یکی از افراد معتقد به این نکته هستم که اینترنت تنها ابزاری برای اطلاع‌رسانی است و تغییرات بزرگ با اینترنت شدنی نیست. به عبارت دیگر از نظر من همان قدر که اینترنت می‌تواند برای مخالفین دولت ایران مفید باشد، برای دولت ایران نیز مفید است (برای اطلاعات بیشتر این مطلب را بخوانید)؛ به همین دلیل بارها گفته‌ام که نباید شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک یا توییتر را جدی گرفت.

در راستای همین ایده، مدت‌ها بود که در فکر نوشتن مطلبی در مورد دیدگاه کاربران ایرانی در مورد وب‌سایت‌های معروفی مانند فیس‌بوک و توییتر بودم. ایده‌ای که بعد از مطرح شدن واژگانی مانند «انقلاب توییتری یا فیس‌بوکی» تکمیل‌تر شد و با کمی جستجو به نتایج جالبی رسید.

اگر شما یکی از کاربران فیس‌بوک باشید و چند دوست ایرانی در لیست خود داشته باشید، به طور قطع با برنامه‌ای با نام Causes آشنا هستید. برنامه‌ای که در آن هر کسی می‌تواند کمپینی ایجاد کند و دیگران را برای عضویت در این کمپین دعوت کند. مدتی قبل با چند نمونه‌ی جالب از کمپین‌های موجود در Causes مواجه شدم که در نهایت باعث نوشته شدن این مطلب شد.

در این کمپین‌ها که اکثر آنها را مخالفین دولت ایران و حامیان جنبش سبز تشکیل می‌دهند، درخواست‌هایی مطرح شده است که با دیدن آنها علامت سوال بزرگی بر بالای سر من خواننده ایجاد می‌شود! به عنوان مثال چند نمونه از اینگونه کمپین‌ها را در زیر همراه با آدرس می‌آورم:

از فیس‌بوک می‌خواهیم رنگ آبی لوگوی فیس‌بوک رو برای کاربران ایرانی ۱۰ روز سبز رنگ کند.

درخواست از فیس‌بوک برای سبز شدن

ask Facebook dont filter users from Iran از فیس بوک می خواهیم ایران را فیلتر نکند.

این سه مورد تنها نمونه‌ای از این دست کمپین‌ها است که درخواست‌هایی مانند تغییر لوگو یا رنگ وب‌سایت در آنها مطرح شده است تا این وب‌سایت‌ها حمایت خود را از جنبش سبز نشان دهند!

با دیدن این سه کمپین سوالی که برای من پیش آمد آن بود که چرا وب‌سایتی مانند فیس‌بوک باید رنگ لوگوی خودش را عوض کند؟ چه منفعت مالی برای این وب‌سایت وجود دارد که این کار را بکند؟ علاوه بر آن وب‌سایتی که مبنای وجودیش کاربران آن است به چه حقی می‌تواند لوگوی وب‌سایت خود را برای عده‌ای کمی از کاربران خود تعویض کند؟ و سوالاتی از این دست…

حال آنکه در پاسخ به این سوالات باید بگویم که کاربری که اینگونه کمپین‌ها را ایجاد می‌کند باید بداند که ممکن است رخدادهای ایران و جنبش سبز برای من و توی ایرانی مهم باشد، اما این هیچ توجیهی ندارد که آن را به کاربردی از بورکینافاسو تحمیل کند! ایجاد کمپین و رساندن صدا به جهانیان خوب است اما باید بدانیم که با اقدامی اینگونه هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد. به همین دلیل بار دیگر این سوال را مطرح می‌کنم که چرا باید وب‌سایت‌هایی مانند فیس‌بوک با تغییر رنگ لوگو، حمایت خود را از جنبش سبز اعلام کنند؟!

در نهایت باید بگویم که شبکه‌های اجتماعی تنها ابزاری برای وصل شدن انسان‌ها به یکدیگر هستند و این وب‌سایت‌ها خود هیچ نقشی در این رخدادها ندارند، زیرا آنها تنها زمینه‌ی فعالیت را فراهم می‌کنند نه آنکه آن را رهبری کنند و خود نیز در نقش یک فعال سیاسی، اجتماعی و… ظاهر شوند.