آیا توییتر به دولت آمریکا خوش‌خدمتی کرده است؟

در روز شنبه، ۲۱ اسفند ماه، خبرگزاری فارس در خبری با عنوان «خوش‌خدمتی توییتر به دولت آمریکا با ارائه اطلاعات کامل کاربران» از تابعیت توییتر نسبت به دولت آمریکا پرده‌برداری کرد:

سایت توییتر در اقدامی که نشانگر تابعیت آن از دولت آمریکاست، اطلاعات تعدادی از کاربران خود را به‎ طور کامل در اختیار کاخ سفید قرار داد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، براساس دستور یک قاضی آمریکایی به توییتر این شرکت اطلاعات سه کاربر خود را با همه‌ی جزئیات در اختیار مقامات مسئول قرار می‌دهد. ادعا شده که این سه نفر با سایت جنجالی ویکی‌لیکس در ارتباط بوده‌اند.

با این حال کارشناسان مستقل و مدافعان آزادی‌های مدنی این اقدام را به شدت محکوم کرده و می‌‎گویند دولت آمریکا با چنین کاری نشان می‌دهد که برای آزادی بیان و عقیده هیچ ارزشی قائل نیست و هر زمان که اراده کند، می‌تواند به اطلاعات شخصی و حساس کاربران سایت‌های مشهوری مانند توییتر و فیس بوک دسترسی پیدا کند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از دستگاه قضایی این کشور درخواست کرده بود تا اطلاعات برخی حساب‌های سایت توییتر را که با سایت ویکی‌لیکس در ارتباط هستند، دریافت کرده و در اختیار دولت بگذارند. این درخواست با سیل اعتراضات مواجه شد، اما مخالفت‌های مذکور تاثیری در عملکرد و تصمیم مقامات آمریکایی نداشت.

یکی از حساب‌های توییتر که اطلاعاتش برای کاخ سفید افشا شده، مربوط به حقوق‎دان ایسلندی Birgitta Jonsdottir است. این اقدام بلافاصله با واکنش تند وزارت خارجه ایسلند مواجه شده بود که ضمن فراخوانی سفیر آمریکا در این کشور به شدت به وی اعتراض کرده بود. (منبع)

اولین واکنش ذهنی من بعد از خواندن این خبر به یاد آوردن ضرب‌المثل معروف «کور خود و بینای مردم» بود که به درستی حکایت خبرگزاری فارس و به صورت کلی‌تر مسئولین ایران است! علت مرتبط بودن این ضرب‌المثل با این خبر در آن است که این اقدام توییتر در حالی انجام می‌شود که دادگاهی از این وب‌سایت این درخواست را کرده است و با توجه به اینکه شرکت توییتر در کشور آمریکا به ثبت رسیده است و باید قوانین این کشور را رعایت کند، به همین دلیل به درخواست یک دادگاه و به صورت کاملا شفاف موظف است که اطلاعات کاربران درخواستی را به دولت آمریکا تحویل دهد. هر چند که همانگونه که در مطلب گذشته‌ام گفتم، دولت‌های جهان دشمن شماره یک اینترنت هستند.

اما آیا این وضعیت تنها در آمریکا وجود دارد؟ آیا در دیگر کشورها شرایط متفاوت است؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت که در تمامی کشورهای جهان، وب‌سایت‌های مختلف موظف هستند که براساس حکم دادگاه اطلاعات خواسته شده را به مرجعی که دادگاه در آن حکم اعلام کرده است، تحویل بدهند. به عنوان مثال می‌توان به قوانین جاری ایران مراجعه کرد که براساس درخواست مسئولین ایران، وب‌سایت‌های مختلف موظف به ارائه‌ی کلیه‌ی اطلاعات کاربران به مرجع اعلام شده هستند. یکی از این نمونه‌ها را می‌توان در مورد شبکه‌ی اجتماعی کلوب دانست که مدیر مسئول این وب‌سایت در مطلبی در وبلاگ کلوب از ارائه‌ی کلیه‌ی اطلاعات کاربران به مقامات و ضابطین قضایی خبر داده است:

نظر به امکان عدم اطلاع و توجه برخی از اعضا، بویژه جوان ترها از اهمیت دستورات مقامات قضایی و متن قانون جرایم رایانه‌ای، که ظرف چند روز گذشته به تصویب نهایی رسیده است به اطلاع می‌رساند وفق مواد ۳۲ و ۳۳ قانون مزبور کلیه ارائه دهندگان خدمات دسترسی (ISP- ICP) و خدمات میزبانی (سایت‌ها- سرویس‌های وبلاگ نویسی و…) مکلفند طبق دستور صادره مراجع قضایی، اطلاعات کاربران از جمله IP آن‌ها را به مقامات و ضابطین قضایی تسلیم نمایند.

از اینرو با عنایت به متن قانون مزبور که اینجا قابل مطالعه است و بویژه توجه به جرائم و مجازات‌های مندرج در آن قانون و وظایف قانونی ارائه دهنگان خدمات دسترسی و خدمات میزبانی لازم است کاربران و افراد فعال در دنیای مجازی از بارگزاری، تولید و نشر محتویات غیر قانونی خودداری نمایند. بدیهی است مسئولیت کیفری و عواقب اخلاقی و قانونی این امور بعهده مرتکب بوده و سایت کلوب دات کام مسئولیت قانونی و اخلاقی نخواهند داشت.

یادآوری می‌نماید، این موضوع شامل تمام وب‌سایت‌های ایرانی می‌شود و سایت کلوب هم یکی از صدها سایت ایرانی بوده و پلیس کلوب برای صیانت از فضای مطلوب در حد توان کماکان کنترل‌های لازم را معمول داشته و از اعضای محترم تقاضا می‌شود همچون گذشته ما را در حذف مطالب خارج از چارچوب یا حذف کاربرانی که قصد آلوده کردن فضای مجازی را دارند، یاری رسانند. (منبع)

حال آیا می‌شود بر این اساس گفت که کلیه‌ی سرویس‌های داخل ایران مشغول به خوش‌خدمتی به دولت ایران هستند؟

آقا یا خانمی که در خبرگزاری فارس این خبر را منتشر کرده‌ای، اول کمی مطالعه کنید، بعد کمی فکر کنید، و بعد اینگونه اخبار را منتشر کنید؛ کور خود و بینای مردم هم نباشید!