عیدی وبلاگستان فارسی؛ نمود وبلاگ‌ها در دنیای واقعی

با شروع موج وبلاگ‌نویسی در ایران، وبلاگستان فارسی به یکی از منابع همیشگی خبری رسانه‌های مختلف و کاربران فارسی‌زبان تبدیل شده است. براساس همین باید گفت که با گذشت حدود یک دهه از عمر وبلاگستان فارسی، این بخش از وب فارسی نقش بسزایی در بالا بردن آگاهی عمومی داشته است و خواهد داشت.

امروز در مسیری که هر روز پیاده‌روی می‌کنم ایده‌ای به ذهنم رسید که براساس آن می‌توان نمود وبلاگستان فارسی را از فضای مجازی به فضای حقیقی آورد. ایده‌ای که شاید به توان آن را عیدی وبلاگستان فارسی به جامعه‌ی ایران دانست، جامعه‌ای که من و تو در هر کجای این کره‌ی خاکی باشیم جزئی از آن هستیم. اما این ایده چیست؟

نام: عیدی وبلاگستان فارسی
در ابتدا باید بگویم که این نام تنها یک اسم است، شما می‌توانید نام این ایده را نام خودتان، وبلاگ‌تان، وب‌سایت‌تان یا هر چیز دیگری بگذارید چون از دید من مهم عمل است نه نام! نام‌ها در تاریخ بارها عوض شده‌اند اما خود عمل همواره پایدار و به یادماندنی بوده است.

چیست: عیدی وبلاگستان فارسی چیست؟
هم اکنون در وب فارسی و به خصوص وبلاگستان فارسی بسیاری از وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها تبلیغات مختلف را در ازای دریافت مبلغی در وبلاگ یا وب‌سایت خود قرار می‌دهند. بر همین اساس ساختار کلی ایده براساس درآمد حاصل از تبلیغات یا جزئی از آنها در وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های مختلف است.

بر این اساس هر یک از وبلاگ‌نویسان و یا وب‌مسترهای فارسی که تمایل به شرکت در این برنامه را دارند، از آگهی دهنده‌ی خود می‌خواهند که کل هزینه‌ی تبلیغات فروردین ۱۳۸۹ را به حساب هر موسسه‌ای خیریه‌ای (مانند محک، ایران چریتی، کمک به زندانیان بی‌بضاعت و…) واریز کند و تنها فیش واریزی را به عنوان سند پرداخت به وبلاگ‌نویس یا وب‌مستر ارسال کند.

چرا: مزیت عیدی وبلاگستان فارسی چیست؟
از دید من مهمترین مزیت عیدی وبلاگستان فارسی در آن است که به میزان هر چند اندک به بخشی از جامعه‌ی ایران کمک می‌شود. علاوه بر این، حرکتی دسته جمعی انجام شده است تا نشان داده شود که وبلاگستان فارسی روح دارد، شعور دارد، حس دارد و می‌فهمد که در جامعه چه می‌گذرد.

بر همین اساس از تک تک وبلاگ‌نویسان و وب‌مسترهای وب فارسی دعوت می‌کنم که با شرکت در این ایده عیدی هر چند کوچکی را به بخشی از جامعه‌ی ایران بدهند.

در نهایت خوشحال خواهم شد که لیست وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌هایی که در این برنامه شرکت می‌کنند را در اینجا نام ببرم، به همین دلیل اگر در این برنامه شرکت کردید لطفا به من اطلاع دهید.