وقتی جهان‌نیوز از خواب بیدار می‌شود: ماجرای دروغین و قدیمی توهین نانسی عجرم به ایرانیان

عدم دقت در خبر نویسی یکی از مشکلات بزرگ وب‌سایت‌های خبری فارسی‌زبان است و به همین دلیل می‌توان ده‌ها گاف مختلف از این خبرگزاری‌ها را در وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های مختلف دید. در آخرین نمونه‌ای که امشب به صورت تصادفی به آن برخوردم، وب‌سایت جهان‌نیوز خبر زیر را منتشر کرده است:

تبلیغ یک کالا با اسم یک خواننده مبتذل عربی در سیما!

اخیرا از سیما تبلیغی پخش می‌شود که نوعی دستمال کاغذی را با برند نام یکی از خوانندگان مبتذل عربی به مردم معرفی می کند.

به گزارش سرویس جامعه جهان، نحوه تبلیغ این کالا دقیقا اقتباس شده از تبلیغات خواننده زن مبتذل عرب به نام … عجرم می‌باشد. در این تبلیغ ابتدا تابلوهای بیلبوردی با مضامین «… این بار در ایران» ، «… هم اکنون با افتخار در ایران» و… نمایش داده می‌شود و سپس تشریفاتی را که برای ورود و استقبال از یک شخصیت است را به تصویر می‌کشد. بنابراین تمامی اذهان را آماده می‌کند تا یک خواننده مبتذل در ایران حضور پیدا کرده است. اما در آخر تبلیغ تصویر یک بسته دستمال کاغذی را بر روی سن نمایش می‌دهد.

هر چند که این اسم نام شهری است در ناحیه لورن در شمال شرقی کشور فرانسه اما اغلب مردم دنیا با شنیدن این نام، خواننده مبتذل عرب را در ذهن تداعی می‌کنند؛ چرا که این شخص علاوه بر حرفه خوانندگی، به یک شخصیت تبلیغاتی در دنیا تبدیل شده و استفاده ابزاری از این شخصیت برای تبلیغات برندهای معروف جهان از جمله کوکاکولا و… به شهرت این شخص افزوده است.

لازم به ذکر است در صورتی که کاربری در ایران بخواهد وارد وب سایت این خواننده بشود با عبارت «you are from dirty country» یعنی «شما از یک کشور کثیف هستید»(!) روبرو و از ورود به این سایت منع می‌شود. البته این جای شکر دارد که کاربری از ورود به چنین سایتی منع شود اما توهین این شخص به کشور با اقتدار جمهوری اسلامی ایران نابخشودنی است.

جا دارد صدا و سیما همان طور که باید بر تولیدات خود به شکل مستقیم نظارت داشته باشد، بر پخش محصولات غیر جدی که تولید دیگران است اما از صدا و سیمای رسمی کشور پخش می‌شود که مصداق بارز آن نیز تبلیغ کالاهای مختلف می‌باشد، بیشتر نظارت کند. (منبع)

حال آنکه اگر از ماجرای تبلیغ کالایی که من هیچگونه اطلاعی از آن ندارم بگذریم، این خبر یک خبر کاملا نادرست است و به نوعی می‌توان آن را گاف خبری جهان‌نیوز نامید. قبل از اینکه به دلایل این گاف خبری بپردازم باید این نکته را ذکر کنم که خواننده‌ی اشاره شده در این خبر، نانسی عجرم، خواننده‌ی معروف لبنانی است. اما دلایل نادرست بودن این خبر:

۱- ماجرای توهین نانسی عجرم به ایرانیان مربوط به سال ۱۳۸۵ می‌شود که در آن کاربران ایرانی در هنگام مراجعه به وب‌سایت نانسی عجرم به این صفحه فرستاده می‌شدند (هم اکنون این صفحه کار نمی‌کند) و پیام زیر را دریافت می‌کردند:

اما نکته‌ی مهم آن است که نانسی عجرم به محض مطلع شدن از این ماجرا آن را تکذیب و هرگونه توهین به ایرانیان را رد کرد. به همین دلیل، ادعای جهان‌نیوز در این مورد کاملا نادرست و اشتباه است!

۲- نکته‌ی جالب آن است که نویسنده‌ی این خبر به خود زحمت نداده است که برای اطمینان از دریافت چنین پیامی، تنها برای یک بار آدرس وب‌سایت نانسی عجرم را در مرورگر خود وارد کند و ببیند که نه تنها این پیام را دریافت نمی‌کند، بلکه با صفحه‌ی رنگین وب‌سایت این خواننده مواجه می‌شود! (البته اگر وب‌سایت رسمی نانسی عجرم در ایران فیلتر نباشد.)

پی‌نوشت:

– هر چند نباید این نکته را فراموش کنیم که وب‌سایت خبری- تحلیلی مشرق نیز بدون هیچ تحقیقی این خبر را کپی و منتشر کرده است!