وقتی فیس‌بوک سانسور می‌کند و وارد حریم خصوصی می‌شود!

پیام خطای فیس‌بوک در هنگام ارسال لینک‌هایی مانند BitTorrent (منبع: Wired)

از همان روزی که من با فیس‌بوک آشنا شدم، با این شبکه‌ی اجتماعی راحت نبودم و بیشتر فعالیتم بر روی شبکه‌های اجتماعی توییتر و فرندفید بوده است. یکی از مشکلات همیشگی من با وب‌سایت فیس‌بوک سیاست‌های این وب‌سایت در قبال کاربرانش و حریم خصوصی آنها بوده است، به گونه‌ای که در بسیاری موارد آن را نقض کرده و بعد از سر و صداهای بسیار مجبور به برطرف کردن آن شده است.

اما امروز خبری را در وب‌سایت Wired مبنی بر سیاست‌های فیس‌بوک در سانسور و فیلترینگ پیام‌های ارسالی در این وب‌سایت خواندم که سوالاتی بسیاری را در ذهن من به وجود آورد؛ سوالاتی مانند اینکه چقدر می‌توان به فیس‌بوک اطمینان کرد و آیا می‌توان این شرکت را یک شرکت مطمئن دانست یا خیر؟!

براساس مطلبی که Wired منتشر کرده است، فیس‌بوک کلیه‌ی پیام‌های ارسالی توسط کاربرانش را قبل از ارسال مورد بررسی قرار می‌دهد! علاوه بر این تمامی محتوای منتشر شده بر روی دیوارهای کاربران (Wall) را نیز بررسی می‌کند و در صورت مغایر بودن با سیاست‌های این وب‌سایت، آنها را حذف می‌کند. به عنوان مثال، فیس‌بوک تمامی لینک‌های مربوط به BitTorrent را از بهار گذشته فیلتر می‌کرده و علاوه بر آن تمامی لینک‌های تورنت Pirate Bay را هم در پیام‌های خصوصی کاربرها فیلتر می‌کند.

اما نکته‌ی مهمی که باید به آن دقت کرد آن است که این شرکت در این سیاست پای خود را بسیار فراتر از استاندارهای شرکت‌هایی مانند گوگل گذاشته است به گونه‌ای که فیس‌بوک تمامی محتوای ارسالی در پیام‌های خصوصی را قبل از ارسال مورد بررسی قرار می‌دهد (!) هر چند شرکت‌هایی مانند گوگل برای جلوگیری از ارسال اسپم و یا ویروس، فایل‌های پیوست را اسکن می‌کنند، اما محتوای پیام‌ها را که شامل لینک است را به هیچ عنوان مورد بررسی قرار نمی‌دهند.

به همین دلیل باید اعتراف کرد که فیس‌بوک با کلاهی قانونی مشغول وارد شدن به حریم خصوصی کاربران و همچنین سانسور و فیلتر محتوای پیام‌های خصوصی است. این زنگ خطر را باید جدی گرفت!