آقای علیخانی، فیلترینگ برای من است و آزادی بیان برای شما!

قبلا در مورد فیلتر شدن وب‌سایت خاتمی صحبت کرده بودم؛ اما در آخرین اقدام کمیته‌ی مبارزه با مصادیق مجرمانه، وب‌سایت باران که متعلق به بنیاد باران است و توسط سید محمد خاتمی بنیان‌گذاری شده است نیز به لیست وب‌سایت‌های فیلتر شده پیوست. این اقدام واکنش‌های بسیاری را با خود داشت اما یکی از واکنش‌هایی که ذهن من را به خود مشغول کرد، سخنان آقای قدرت‌الله علیخانی، عضو شورای مرکزی فراکسیون خط امام (ره) مجلس بود:

عضو شورای مرکزی فراکسیون خط امام (ره) مجلس با بیان اینکه فیلترینگ سایت خاتمی انعکاس خارجی خوبی برای نظام نخواهد داشت، گفت: وزیر ارشاد و معاون مطبوعاتی‌اش اهمیتی برای آزادی بیان در ایران قائل نیستند.

قدرت الله علیخانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری فراکسیون خط امام (ره) مجلس، «پارلمان نیوز» وزارت ارشاد را مسئول فیلترینگ سایت شخصی سید محمد خاتمی رئیس جمهور سابق کشورمان دانست و گفت: این اقدامی ناپسند و خلاف قانون اساسی کشور است و انعکاس داخلی و خارجی خوبی برای نظام نخواهد داشت.

نماینده اصلاح طلب مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد وزارت ارشاد گفت: احساس من بر این است که آقای حسینی کاره‌ای نیست و از خود اختیاری ندارد .

عضو شورای مرکزی فراکسیون خط امام گفت: برخوردهایی که در دوره رامین با مطبوعات کشور شده است در هیچ دوره‌ای سابقه نداشته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه فکر نمی‌کنم دادگستری حساسیتی روی سایت آقای خاتمی داشته باشد تصریح کرد: این رامین  است که شمشیری برداشته و به جان مطبوعات و آزادی بیان در ایران افتاده است. (منبع)

با خواندن خبر بالا چند سوال برای من پیش آمد:

۱- اگر فیلتر شدن وب‌سایت شخصی سید محمد خاتمی و بنیاد باران ناپسند است، چرا آقای خاتمی و وزیر دولت وی در اوایل دهه‌ی ۸۰ شروع به فیلتر کردن وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های مختلف کردند؟ چگونه است که فیلتر شدن وب‌سایت آقایان ناپسند است، اما فیلتر شدن وبلاگ من بسیار خوب و پسندیده است؟!

۲- قانون اساسی تعریف شده در دید آقایان چگونه است که فیلتر شدن وب‌سایت آقای خاتمی و بنیاد باران بر خلاف آن است، اما فیلتر شدن وبلاگ حسین درخشان و یا هزاران وبلاگ دیگر بر خلاف آن نیست؟ مگر غیر از این است که قانون اساسی کشور برای تمامی افراد یک جامعه یکسان است؟!

۳- اگر آقای علیخانی نگران انعکاس‌های داخلی و خارجی پدیده‌ی فیلترینگ است، باید به ایشان گوشزد کرد که در دوره‌ی ریاست جمهوری آقای خاتمی بسیاری از فعالان وب در این مورد نوشتند و گفتند، اما نه تنها گوش شنوایی نبود، بلکه آقای خاتمی در سازمان ملل حقایق فیلترینگ ایران را کتمان کرد!

در نهایت باز هم به این نکته تاکید می‌کنم که تمام مسئولیت هر آنچه بر سر وب فارسی و فضای آنلاین می‌آید متعلق به دولت دکتر محمود احمدی‌نژاد نیست و آقای خاتمی نیز در آن سهم بسزایی دارد.