فیلترشدن وب‌سایت خاتمی، نتیجه عمل خود اوست

قبلا در مطلبی تحت عنوان «چرا از فیلترینگ وب‌سایت خاتمی خوشحالم؟!» نظرم را در مورد فیلتر شدن وب‌سایت سید محمد خاتمی داده‌ام؛ اما در مقاله‌ای که در مردمک منتشر شده است، به بررسی تاریخچه‌ی فیلترینگ در ایران و واکنش‌های خاتمی به آن در زمان ریاست جمهوری‌اش پرداخته‌ام.

فیلترینگ اینترنت در ایران از ابتدای دهه‌ ۸۰ خورشیدی و بعد از دستور آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر تدوین «سیاست‌های کلی شبکه‌های اطلاع رسانی رایانه‌ای» به رئیس جمهور وقت سید محمد خاتمی، مورد اجرا قرار گرفت.

با تصویب و اجرای این قانون از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی که ریاست آن بر عهده‌ سید محمد خاتمی بود، طرح فیلترینگ در سال ۱۳۸۱ به صورت جدی اجرا شد. طرحی که با گذشت حدود یک دهه از اجرای آن همچنان قانونمند نیست و بسیاری از وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها براساس سلیقه‌ مسئولین و در برخی موارد خارج از چهارچوب قانونی، فیلتر می‌شوند. یکی از آخرین نمونه‌های این فیلترینگ سلیقه‌ای را می‌توان فیلتر شدن وب‌سایت رسمی سید محمد خاتمی در روز ۲۷ مهر ماه سال جاری نام برد که با واکنش‌های بسیاری مواجه شد؛ هر چند بعد از گذشت ساعاتی این وب‌سایت رفع فیلتر شد. ادامه مطلب…

چرا از فیلترینگ وب‌سایت خاتمی خوشحالم؟!