چرا از فیلترینگ وب‌سایت خاتمی خوشحالم؟!

امروز در خبرها خواندم که وب‌سایت سید محمد خاتمی توسط کمیته‌ی تعیین محتوای مجرمانه در اینترنت فیلتر شده است. خبری که با واکنش برخی از جوانان اصلاح‌طلب مواجه شد و در بیانیه‌ای این حرکت را محکوم کردند. اما بر خلاف تمامی موارد دیگری که از فیلتر شدن یک وب‌سایت ناراحت می‌شدم و آن را قدمی در راه محدودیت بیشتر برای کاربران ایرانی می‌دانستم، در این مورد خاص از فیلتر شدن وب‌سایت سید محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران بسیار خوشحال شدم!

علت خوشحالی من به این دلیل است که خاتمی اولین کسی بود که بحث پالایش اینترنت و ایجاد سدی برای کاربران اینترنت در ایران را مطرح کرد و وزارتخانه‌ی تحت نظر وی طرح فیلترینگ را در اوایل دهه‌ی ۸۰ خورشیدی آغاز کرد، طرحی که بر مبنای گفته‌های خاتمی تنها برای از دسترس خارج کردن وب‌سایت‌های مستهجن و غیر اخلاقی صورت می‌گرفت، اما با گذشت زمان این طرح به ابزاری برای دولتمردان تبدیل شد تا مخالفان خود را خاموش کنند. دولتمردانی از اصلاح‌طلب تا اصولگرا که فیلترینگ را ابزاری برای محدود کردن کاربران ایرانی می‌شناختند و می‌شناسند تا ابزاری برای مدیریت درست فضای وب!

به همین دلیل همانگونه که قبلا توییت کرده‌ام؛ آقای خاتمی، به یاد داشته باشید که حکایت فیلتر شدن سایت شما حکایت کسی است که چاه برای دیگران می‌کند و بعد خودش درون آن می‌افتد.

در نهایت این نکته را نیز یادآوری کنم که از دید من فیلتر شدن وب‌سایت‌های مراجع تقلید شیعه و شخصیت‌های سیاسی‌ای مانند خاتمی در بلند مدت به نفع کاربران ایرانی خواهد بود و باعث خواهد شد که دامنه‌ی فیلترینگ در ایران به مرور زمان کاهش پیدا کند. برای اطلاع از جزئیات بیشتر می‌توانید به اینجا مراجعه کنید و مقاله‌ای را که چند روز پیش در مورد فیلتر شدن وب‌سایت‌های مراجع تقلید شیعه نوشته‌ام را بخوانید.

پی‌نوشت:

– از شب گذشته وب‌سایت سید محمد خاتمی از لیست فیلترینگ خارج شد.