تمام آنچه من درباره‌ی جشنواره‌ی وب ایران دیدم!

جشنواره‌ی وب ایران یکی از رخدادهای وب فارسی است که از سه سال پیش به همت شایان شلیله برگزار می‌شود. این جشنواره که این روزها لیست کامل کاندیداهای خود را اعلام کرده، در حال رسیدن به روزهای پایانی سومین دوره‌اش است و براساس اعلام شایان شلیله، چهارمین دوره نیز روز بعد از اعلام برندگان دوره‌ی سوم آغاز خواهد شد. به همین مناسبت دیدم بد نیست که چند نکته در مورد این جشنواره را که من هم یکی از داوران آن بوده‌ام را یادآوری کنم تا شاید کمکی هر چند کوچک به این جشنواره شود.

۱- با توجه به اینکه جشنواره‌ی وب ایران دارای موضوعات مختلفی است، باید برای هر موضوع تیم داوری مختص به آن موضوع انتخاب شود تا نتایج رای‌گیری دارای دقت بالایی باشند. علاوه بر این از دید من هر بخش باید سردبیری داشته باشد تا کاندیداها را وی اعلام کند و براساس بازخوردهایی که از تیم داوری آن بخش دریافت کرده است، دلیل انتخاب کاندیدها و کیفیت آنها را تا حدودی اعلام کند. اینگونه، دقت و اهمیت جشنواره در بین کاربران افزایش چشمگیری خواهد یافت.

۲- زمان‌بندی دقیق یکی از مشکلاتی است که اکثر ما ایرانی‌ها (از جمله خودم!) با آن درگیر هستیم و همواره به دلیل عدم برنامه‌ریزی دقیق، پروژه‌ها با تاخیر مواجه می‌شوند؛ در مورد این جشنواره نیز چندین بار زمان اعلام لیست نهایی کاندیداها تمدید شد که از دید من به عنوان یک کاربر معمولی برای جشنواره‌ای که می‌خواهد برترین‌های وب ایران را اعلام کند خوشایند نیست. راه حلی که برای این مشکل به نظر من می‌رسد تقسیم وظایف و استفاده از چندین تیم داوری (در مورد اول اشاره کرده‌ام) برای موضوعات مختلف است تا نتایج سریع‌تر و با دقت بیشتری اعلام شوند.

۳- من به عنوان یکی از داواران این جشنواره (هر چند آنقدرها هم رای نداده‌ام!) کاندید شدن فله‌ای وب‌سایت‌های مختلف را یکی از بزرگترین نقطه ضعف‌ها می‌دانم. به عنوان مثال در برخی از موضوعات بیش از ۲۰ یا ۳۰ کاندید وجود داشت که واضح است رای دادن به تمام آنها با دقت نظر بالا امکان‌پذیر نیست و قطعا به برخی از وب‌سایت‌ها به صورت رندم (Random) رای داده می‌شود!

۴- این جشنواره که نام «وب ایران» را با خود به یدک می‌کشد، تاکنون تعریف دقیقی از «وب» و همچنین معیارهای داوری ارائه نداده است. این بدان معناست که من به عنوان یک کاربرد معمولی وب که یک وب‌سایت دارم، هنوز نمی‌دانم که وب‌سایت من باید دارای چه شرایط اولیه‌ای باشد تا بتوانم آن را برای کاندید شدن ثبت‌نام کنم. مسئولین این جشنواره باید دستورالعملی در این زمینه ایجاد و آن را در دسترس عموم قرار بدهند تا خیلی از شبهات از بین برود.

در نهایت امیدوارم این جشنواره سال‌ها تداوم داشته باشد و مانند بسیاری از پروژه‌های وبی که زمانی با شور و شوق آغاز می‌شوند و بعد از چند ماه خاموش، همواره دارای شور و شوق باشد.