با نیوزبان رسانه‌های فارسی را متعهدتر کنیم

بررسی حرفه‌ای رسانه‌های فارسی‌زبان یکی از کارهایی است که باید من و توی وبلاگ‌نویس انجام دهیم تا شاید بتوانیم رسانه‌های فارسی‌زبان را کمی از خواب وب ۱٫۰ بیدار کنیم و آنها را به دنیای وب ۲٫۰ برسانیم، دنیایی که در آن خبرسازی و جعل خبر جایی ندارد و هر خواننده‌ای با کمی جستجو در دریایی از اطلاعات می‌تواند درستی و نادرستی یک خبر را متوجه شود.

یکی از وب‌سایت‌هایی که به صورت تخصصی به بررسی رسانه‌های فارسی‌زبان می‌پردازد، نیوزبان است:

نیوزبان سایتی است برای نقد خبر براساس اصول پذیرفته شده جهانی روزنامه نگاری: بی‌طرفی، دقت، صحت و انصاف. نیوزبان به دنبال فراهم آوردن فضایی انتقادی پیرامون خبر فارسی است، بدون هرگونه تعصب یا جهت‌گیری عقیدتی و سیاسی.

نیوزبان بر روش تفکر نقادانه و عمیق، تاکید می‌کند. به این معنی که در برابر تمام پیام‌های رسانه‌ای پرسشگر باشید. نه تنها پیام‌هایی که ممکن است با آنها مخالف باشید بلکه تمامی پیام‌ها.

نیوزبان از بحث و گفتگوی گروهی و تحلیل پیام‌های رسانه‌ای برای درک وفهم چشم‌اندازها و نقطه نظرهای متفاوت استفاده می‌کند.

نیوزبان پذیرای نقطه نظرها و دیدگاه‌های گوناگون است و همه‌ی آنها را محترم می‌شمارد. نیوزبان به کاربران خود نمی‌گوید که چگونه فکر کنند. همچنین نیوزبان قصد این را ندارد که معنای «حقیقی»، «درست» یا «نهفته»ی پیام‌های رسانه را روشن کند؛ همچنین قصد این را ندارد که بگوید کدام پیام رسانه‌ای «خوب» یا «بد» است. نیوزبان به کاربران کمک می‌کند تا به مفهومی که از پیام‌های رسانه‌ای دریافت می‌کنند، آگاهی یابند و بر آنها تامل کنند.

نیوزبان تصدیق می‌کند که تفسیر کاربران از متون رسانه‌ای ممکن است با تفسیر دیگران متفاوت باشد و این بدان معنی نیست که آنها لزوما اشتباه می‌کنند.

نیوزبان تجربیات مختلف رسانه‌ای افراد را در هر سنی به رسمیت می‌شناسد و به آن خوشامد می‌گوید.

همه‌ی اینها را گفتم که بگویم اولین شماره‌ی مجله‌ی اینترنتی نیوزبان مدتی است که منتشر شده و شما می‌توانید آن را از اینجا دانلود کنید. من در این شماره مقاله‌ای در مورد ماجرای هیستک و اشتباه رسانه‌های معتبر نوشته‌ام که در صفحه‌ی شش می‌توانید آن را بخوانید.