هی‌استک؛ کاهدانی که به آتش کشیده شد

در مورد هیستک بسیار صحبت کرده‌ام، یکی از جامع‌ترین مطالبی که تا کنون درباره‌ی این فیلترشکن دروغین نوشته‌ام را دیروز، وب‌سایت مردمک منتشر کرده است که قسمتی از آن را در زیر می‌خوانید:

«هی‌استک» نام پروژه‌ای بود که تا چند هفته‌ پیش از آن به عنوان ابزار رهایی‌بخش کاربران اینترنت در ایران نام برده می‌شد؛ ابزاری که قرار بود برای مردم ایران باشد اما بعد از حدود یک سال و چند ماه فعالیت، واقعیت‌هایی روشن شد که نام آن را از «پروژه‌ای برای ایران» به «پروژه‌ای برای دیگران» تغییر داد. پروژه‌ای که توسط آستین هیپ به جهانیان و به خصوص ایرانیان داخل ایران معرفی شد تا به صورت آزادانه بتوانند در اینترنت به گشت و گذار بپردازند.

آستین هیپ کیست؟

آستین هیپ (Austin Heap) جوانی ۲۶ ساله ساکن سانفرانسیسکو و متولد ایالت اوهایوی آمریکا و فارغ التحصیل رشته‌ بازاریابی (Marketing) از دانشگاه بنتلی در سال ۲۰۰۶ است. وی تا قبل از سال ۲۰۰۹ هکری ناشناس بود، اما در این سال با پایه‌گذاری «مرکز تحقیقات سانسور» همراه با دنیل کولاسیونه و معرفی پروژه‌ی «هی‌استک» در روزهای بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم در ایران، به شهرتی جهانی رسید.

هی‌استک چیست؟

داستان به وجود آمدن هی‌استک در نوع خودش یک درام ادبی است، درامی که در آن آستین بعد از چند روز خواندن اخبار بعد از انتخابت ایران در توییتر به یک‌باره به فکر ایجاد فن‌آوری می‌افتد که در آن شهروند-روزنامه‌نگاران بتوانند به راحتی فیلترینگ اعمال شده از طرف دولت ایران را دور بزنند و اخبار خود را به راحتی و در عین ناشناسی منتشر کنند.

براساس مطلبی که در گاردین منتشر شده است، هی‌استک حاصل ۷۲ ساعت کار بدون استراحت آستین هیپ و دنیل کولاسیونه است. تلاشی که بعد از بیش از یک سال با سوالات بسیاری با نوعی شکست و توقف مواجه شد.

در توضیح طرز عملکرد هی‌استک به درستی نمی‌توان سخنی گفت، زیرا تاکنون هیچ فردی به طور دقیق از روش کار هی‌استک خبر ندارد و به نوعی می‌توان آن را فناوری کدبسته‌ (closed-source) نامید. علاوه بر این با اینکه آستین هیپ در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی از توزیع وسیع این فن‌آوری در بین کاربران داخل ایران خبر داده بود، اما براساس تمامی شواهد این فناوری به صورت گسترده منتشر نشده است و تنها در اختیار حدود ۱۰۰ نفر از کاربران داخل ایران قرار گرفته است. ادامه مطلب…