محدودیت در تماشای یک ویدئو- وقتی یوتیوب با دولت‌ها همکاری می‌کند

اگر در توییتر من را دنبال کرده باشید، متوجه شده‌اید که یکی از زمینه‌هایی که علاقه‌ای ویژه به آن دارم، فیلترینگ و سانسور اینترنت در ایران و جهان است. بحثی که این روزها به عنوان وسیله‌ای برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته مانند قاچاق انسان و یا سوء استفاده‌های جنسی از افراد زیر ۱۸ سال، به اهرمی قدرتمند برای کنترل افکار عمومی یک کشور تبدیل شده است؛ به گونه‌ای که سانسور اینترنت توسط دولت‌ها در حال جهانی شدن است!

روز گذشته به مطلبی در مورد سانسور یک ویدئو در یوتیوب توسط اسرائیل برخورد کردم، سانسوری که از سوی یوتیوب و به سفارش دولت اسرائیل صورت گرفته است. این ویدئو که در مورد حمله‌ی اسرائیل به ناوگان بشردوستانه‌ی غزه و کشته شدن دستکم ۹ فعال حقوق بشر مربوط می‌شود، به انتقاد شدید از اسرائیل می‌پردازد.

لینک مستقیم ویدئو

حال آنکه از روز گذشته، بسیاری از کاربران اسرائیل و به دنبال آن در برخی مناطق اروپا مانند آلمان، ایتالیا و فرانسه برای تماشای این ویدئو با محدودیت مواجه شده‌اند و علت آن نقض قوانین یوتیوب در کشور درخواست دهنده اعلام شده است.

از دید من این اقدام یعنی آنکه دولت‌های جهان با تمام توان در تلاش برای محدود کردن انتشار اطلاعاتی هستند که در زمان عدم وجود اینترنت، به راحتی می‌توانستند آن را مخفی کنند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این محدودیت یوتیوب می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.