آینده پرابهام وبلاگستان فارسی

مدتی قبل در فرندفید بحثی را با این سوال ایجاد کردم:

تولید محتوا در وبلاگستان فارسی به خصوص در داخل ایران خیلی خیلی خیلی کم شده. اینجوری اگر کاهش ادامه داشته باشه، وبلاگستان فارسی خواهد مرد.

که مورد توجه دوستان قرار گرفت و بحث‌های خوبی در زیر آن انجام شد. در انتهای همان بحث قول نوشتن مطلبی از چکیده‌ی بحث‌های انجام شده را دادم که حاصل آن، چند روز پیش در سایبر آزاد منتشر کرد. در این گزارش به عوامل موثر بر وبلاگستان فارسی پرداخته‌ام که تمامی جوانب را تا حدودی پوشش داده است، در گزارش بعدی که به زودی منتشر خواهد شد، به بررسی آینده‌ی وبلاگستان فارسی خواهم پرداخت:

نزدیک به یک دهه از تولد وبلاگستان فارسی می‌گذرد و در این مدت تجربه‌های زیادی را این بخش از وب فارسی از سر گذرانده است. از کشمکش‌های بی‌پایان بر سر تعیین “پدر وبلاگستان فارسی” گرفته تا دستگیری چند وبلاگ‌نویس به جرم نوشتن نظراتشان در وبلاگ‌‌های شخصی (پرونده وبلاگ‌نویسان) و فیلترینگ گسترده‌ی وبلاگ‌های فعال در وبلاگستان فارسی که بعد از حوادث متعاقب انتخابات بحث‌برانگیز سال گذشته، شدت بیشتری یافت.

با توجه به پیشینه و تاریخچه‌ی وبلاگستان فارسی که برخی از اتفاقات آن غیرقابل پیش‌بینی بوده‌اند، سخن گفتن در مورد آینده‌ی آن نیز کار ساده‌ای نیست و بررسی آن با رهیافتی معطوف به آینده در قالب یک مطلب نمی‌گنجد، چون پیش‌بینی هر واقعه‌ای نیاز به بررسی فاکتورهای گوناگونی دارد و برای کاستن از ضریب خطا و افزودن بر دقت پیش‌بینی، باید فاکتورهای دخیل در آن را افزایش داد. به هر روی، با بیان چهار عامل عمده‌ی موثر بر وبلاگستان فارسی، می‌توان چارچوب کلی وبلاگستان را تعیین کرد تا شاید بتوان در کوتاه‌مدت رفتار این بخش آنلاین را پیش‌بینی کرد و تحلیلی پیرامون احتمالات پیش‌رو ارائه داد. ادامه مطلب…