وقتی روز آنلاین زاهدانِ امن را ناامن اعلام می‌کند!

صبح از خواب بلند می‌شوم و ایمیلم را چک می‌کنم؛ یکی از دوستان لینکی را از وب‌سایت خبری «روز آنلاین» با تیتر «زاهدان به زندان تبدیل شده» را برای من فرستاده بود تا نظرم را در مورد این خبر و درستی آن بگویم. شروع می‌کنم به خواندن و هر لحظه که خطی را تمام می‌کنم از این همه دروغ و رویاپردازی و خیانت به مردم استان سیستان و بلوچستان بیشتر شوکه می‌شوم! برای همین دیدم بد نیست که این خبر کاملا نادرست و دروغ را مورد بررسی موشکافانه قرار بدهم:

بعد از گذشت یک هفته از انفجارهای زاهدان، برخی منابع خبری از ملتهب بودن اوضاع بلوچستان و کشیده شدن سطح درگیری میان نیروهای جندالله و حکومتی به سطح شهرها خبر داده اند. به گفته‌ی منابع مطلع در بلوچستان «طی روزهای بعد از انفجار گروهای لباس شخصی با چاقو و باتوم در کوچه و پس کوچه‌های شهر به شهروندان بلوچ حمله کرده‌اند.»

این درحالیست که به گزارش رسانه‌های رسمی، دادگاه علنی هشت نفر اعضای گروه جندالله در ارتباط با انفجار مسجد علی بن ابیطالب و کشته شدگان نیروی انتظامی در منطقه میرجاوه برگزارشد و سه نماینده استان سیستان و بلوچستان نیز که در اعتراض به بی‎توجهی نسبت به مشکلات امنیتی در این شهر، استعفا کرده بودند، روز گذشته استعفای خود را پس گرفتند.

در حالیکه احمدرضا رادان، جانشین فرماندهی نیروی انتظامی، بازداشت ۴۰ شهروند بلوچ را که پس از وقوع انفجارها در زاهدان تائید کرده بود، منابع مطلع در بلوچستان از ادامه ی این بازداشت‌ها و وقوع برخی درگیری ها در سطح شهر زاهدان خبر می دهند.

به گفته یک منبع مطلع در زاهدان «زاهدان دیروز شرایط آرامتری نسبت به روزهای قبل سپری کرده است، اما طی روزهای بعد از انفجار گروه‌های لباس شخصی با چاقو و باتوم در کوچه و پس کوچه‌های شهر به شهروندان عادی بلوچ حمله کرده و درگیری‌هایی نیز میان نیروهای جندالله و حکومتی در سطح شهرها رخ داده است.»

این منبع با اشاره به زخمی شدن شماری از شهروندان بلوچ طی روزها گذشته به روز می‌گوید: “نزدیک ۱۰۰ نفر بدلیل شدت جراحات به بیمارستان ها رجوع کرده اند و بیمارستان‌ها با کمبود خون مواجه هستند.

به گفته­‌ی این منبع مطلع، بیشتر شهرهای این استان، به ویژه شهر زاهدان در شرایطی امنیتی به سر می برند و نیروهای زیادی از دیگر شهرهای ایران به این منطقه منتقل شده اند که شمار زیادی از نیروهای لباس شخصی در میان آنها دیده می شود.

یکی از شاهدان عینی این درگیری‌ها در زاهدان در گفتگوی تلفنی با روز، برخورد نیروهای لباس شخصی را این گونه بیان می کند: «آنها به هیچ فردی رحم نمی کنند، آزادنه در سطح شهر می چرخند و بدون بهانه افرادی را که به آنها مظنون هستند مورد ضرب و شتم قرار می دهند. نیروهای لباس شخصی به ماشین خود من هجوم آوردند و خسارت زیادی به اتومبیلم وارد ساختند. آنها به هیچ کس رحم نمی کنند، گویا همه مردم بلوچ قاتلند.»

به گفته این شاهد عینی «این روزها شهر زاهدان به یک زندان تبدیل شده است».

او در ادامه می گوید: «گفته می‌شود تعدادی از کسانی که با چاقوی لباس شخصی‌ها زخمی شده‌اند، جان خود را از دست داده‌اند.»

۱- منابع مطلع این خبر چه کسانی هستند که تمام خبرهای نادرست از زبان آنها ذکر شده است؟ این منابع در کجا زندگی می‌کنند که اوضاع زاهدان را آشفته اعلام کرده‌اند؟ اوضاعی که براساس تمام صحبت‌هایی که من با دوستانم در زاهدان داشته‌ام سرتاسر دروغ است؟!

۲- بعد از بمب‌گذاری انتحاری در مسجد جامع زاهدان، تنها دو درگیری رخ داده است که یکی به ساعاتی بعد از انفجار بمب‌ها و دیگری به بعد از مراسم تشییع کشته‌شدگان این حادثه‌ی تروریستی باز می‌گردد. غیر از این دو، هیچ درگیری مرتبط با این حملات تروریستی وجود نداشته است.

۳- نویسنده‌ی این خبر با توجه به حساسیت مردم به واژه‌ی «لباس شخصی» در این روزها، جمله‌ای کاملا دروغ، مبنی بر حمله‌ی لباس شخصی‌ها به شهروندان بلوچ را گزارش کرده که به هیچ عنوان درست نیست. تنها درگیری‌ها همان دو موردی بوده است که در بند ۲ به آن اشاره کردم. در ضمن این نکته را نیز نباید فراموش کرد که در زاهدان چاقوکشی (مانند تمام شهرهای دنیا) وجود دارد و اینگونه درگیری‌ها به بمب‌گذاری مسجد جامع زاهدان آنقدرها ربط ندارد.

۴- تا جایی که من در تمامی خبرگزاری‌ها خوانده‌ام (مانند آفتاب)، تعداد ۴۰ نفر بازداشت شده‌اند، اما هیچ جمله‌ای مبنی بر بلوچ بودن آنها مخابره نشده است. حال آنکه چگونه نویسنده‌ی این مطلب در روز آنلاین اینگونه نتیجه‌گیری کرده است که تمامی ۴۰ نفر بازداشتی از شهروندان بلوچ بوده‌اند، خودش جای سوال دارد!

۵- در پاراگراف پنجم جملاتی از منبع مطلع بیان شده است که کاملا نادرست است! خیلی دوست دارم این منبع مطلع را ببینم و از وی سوال کنم که شما در کجا زندگی می‌کنید که اینگونه اخبار نادرست را مخابره می‌کنید! در مورد درگیری‌ها در بندهای قبلی صحبت کرده‌ام، اما در مورد درگیری بین جندالله و نیروهای حکومتی باید از منبع مطلع پرسید که آیا تشییع‌کنندگان، نیروهای حکومتی و مغازه‌داران بلوچ، طرفدار جندالله بوده‌اند؟

۶- آمار ۱۰۰۰ نفر کاملا غلط است! من در هیچ یک از منابع خبری (به جز همین مطلب روز آنلاین) این عدد یا حتی نصف آن را نیز نخوانده‌ام و نشنیده‌ام. این میزان زخمی در درگیری‌های بدتر از این که در خرداد ماه سال گذشته در زاهدان روی داد و من در زاهدان بودم، گزارش نشد! حال چگونه درگیری‌هایی در ابعادی کوچکتر از سال گذشته، این میزان زخمی را بر جای گذاشته؟ در مورد کمبود خون هم همین داستان برقرار است.

۷- با توجه به تجربه‌ی شخصی‌ام، بعد از هر حادثه‌ی تروریستی و ناامنی در زاهدان و استان سیستان و بلوچستان، نیروهای کمکی برای حفظ امنیت فضای متشنج به این استان گسیل می‌شوند. به یاد دارم که در درگیری‌های سال گذشته در زاهدان نیروهای زیادی از تهران و کرمان برای کنترل اوضاع به زاهدان آمدند و با آمدن آنها امنیت شهر برقرار شد. در بمب‌گذاری مسجد جامع زاهدان هم مانند گذشته این اتفاق افتاده است. ماجرای لباس شخصی‌ها هم را در بند ۳ توضیح داده‌ام که این ادعا کاملا نادرست است.

درگیری‌ها در زاهدان در حالی ادامه دارد که بنا به گزارشات ارسالی از سوی فعالان بلوچ به روز، همزمان با تشیع جنازه جانباختگان انفجار هفته گذشته، شماری از افراد تندرو و لباس شخصی‌ها به بازارهای شهر حمله و اقدام به آتش سوزی برخی از مغازه‌ها کرده‌اند.

بر پایه‌ی این گزارش در پی حمله نیروهای افراطی که شماری از لباس شخصی‌ها هم در میان آنها دیده می‌شود به مغازه شهروندان بلوچ، بازارهای شهر و به طور مشخص بازارهای سلیمانی و رسولی همچنان تعطیل است.

در گزارش ها آمده است تعدادی از شهروندان اهل تشیع در زاهدان طی روزهای گذشته مقابل استانداری تجمع کرده و علیه مقامات و حتی استاندار و از طرفی اهل تسنن و مولوی عبدالحمید رهبر معنوی اهل تسنن بلوچستان شعار سرداده‌اند.

تجمع کنندگان در حمایت از حبیب‌الله دهمرده استاندار سابق سیستان و بلوچستان و علیه استاندار کنونی شعارهایی سرداده‌اند.

حبیب‌الله دهمرده یکی از همکلاسی های سابق محمود احمدی نژاد است که ۵ سال پیش به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان منصوب شده بود. به گفته‌ی منابع محلی حبیب‌الله دهمرده همراه افرادی نظیر شهریاری نماینده کنونی زاهدان در مجلس شورای اسلامی در سال‌های گذشته تاثیرات مخربی در جهت تفرقه اندازی بین اهل تسنن و اهل تشیع داشته‌اند، به گونه‌ای که حتی صدای اعتراض طرفداران حکومت هم بلند شد و سرانجام احمدی نژاد حبیب‌الله دهمرده را از استانداری سیستان و بلوچستان عزل و به سمت استانداری لرستان منصوب کرد.

۸- در ادامه آقای «کاوه قریشی» از ادامه‌ی درگیری‌ها در زاهدان خبر می‌دهد (!) این در حالی است که آخرین درگیری بعد از مراسم تشییع کشته‌شدگان بوده است و هم اکنون اوضاع زاهدان کاملا امن است.

۹- تجمع در مقابل استانداری را تا کنون من از هیچ یک از دوستانم در زاهدان نشنیده‌ام، اما می‌دانم که در مراسم تشییع کشته‌شدگان شعارهایی مبنی بر استعفای استاندار و انتقاد از مولوی عبدالحمید سر داده شده است. اما هیچگونه شعاری بر علیه مقامات گفته نشده است.

۱۰- اما قسمت جالب این مطلب همکلاسی شدن حبیب‌الله دهمرده، استاندار سابق استان سیستان و بلوچستان با محمود احمدی‌نژاد است که کاملا نادرست است! براساس زندگی‌نامه‌ی آقای دهمرده، امکان همکلاس شدن این دو با یکدیگر صفر است. آقای دهمرده دوران تحصیلی‌اش را در زابل، اصفهان و آکسفورد گذرانده است و تا جایی که مطالعات من می‌گوید، امکان همکلاسی شدن وی با دکتر احمدی‌نژاد صفر است. در ضمن آقای دهمرده بعد از استانداری سیستان و بلوچستان به عنوان استاندار استان کرمان انتخاب شد و سپس در دولت دهم، استاندار لرستان شد.

از دید من، این مطلب بیشتر بیانیه‌ای سیاسی است تا یک خبر درست و بی‌طرف.