بدحجابی عرف جامعه‌ی ایران نیست

مردمک در گزارشی از نتایج یک نظرسنجی که توسط سازمان ملی جوانان منتشر شده است خبر می‌دهد:

نتایج یک نظرسنجی سازمان ملی جوانان درباره دوره اول طرح «امنیت اجتماعی» نشان می‌دهد که ۷۰ درصد از پاسخ دهندگان گفته‌اند که رعایت نکردن معیارهای حجاب را جرم نمی‌دانند.

مجید امیدی، مدیرکل فرهنگی تربیتی سازمان ملی جوانان به خبرگزاری ایسنا گفته است که دیدگاه این ۷۰ درصد حاکی از ضعف عملکرد نهادهای مختلفی است که در امر فرهنگ‌سازی و تبیین ابعاد اجتماعی حجاب دخیل هستند. مدیرکل امور فرهنگی تربیتی سازمان ملی جوانان ادامه داد: ۵۷ درصد از پاسخگویان این نظرسنجی نیز، حجاب را امر شخصی دانسته‌اند. (منبع)

با خواندن همین چند خط این گزارش چند نکته به نظرم رسید:

۱- در ابتدا باید بگویم که من از جامعه‌شناسی هیچ تخصصی ندارم، اما با توجه به اعدادی که در این گزارش آمده است، می‌توانم این نتیجه‌گیری را بکنم که ۷۰ درصد از جامعه‌ی آماری این نظرسنجی (مثلا تهران)، با عدم رعایت نکردن حجاب مشکلی ندارند. این بدان معناست که اکثریت جامعه با کلمه‌ای به نام بدحجاب آشنایی ندارند و این کلمه را بی‌معنا می‌دانند.

این یعنی، بدحجابی از دید اکثریت جامعه یک ناهنجاری نیست و یک فرد بدحجاب (از دید آقایان) هنجارشکن نیست! چرا؟ چون تا جایی که دانش من قد می‌دهد، هنجار در هر جامعه‌ای برآیند دیدگاه و نظریات اکثریت آن جامعه است و به عبارتی عصاره‌‌ای از عرف جامعه است و براساس ارقام بالا عرف جامعه‌ی آماری مورد بررسی، تمام سخنان کسانی که بدحجابی را عامل زلزله و یا اهرمی برای فشار به دانشجو می‌دانند را رد می‌کند.

۲- نکته‌ی دیگر آن است که آقای امیدی از کم کارهای و ضعف عملکردهای نهادهای مختلف در فرهنگ‌سازی حجاب صحبت کرده است، حال آنکه تا جایی که من می‌دانم اکثریت افرادی که به بدحجابی و غربزدگی محکوم می‌شوند، متولدین دهه‌ی شصت هستند. اولین نسلی که بعد از انقلاب جمهوری اسلامی به دنیا آمده‌اند و تمام دوران خود را در این دوران گذرانده‌اند. نسلی که از اول دبستان در کتاب‌های درسی‌شان از حجاب و عفت عمومی خوانده‌اند و تا پایان دوران تحصیلات عالی (کارشناسی) نیز آن را می‌خوانند. حال چگونه امکان دارد با این شرایط از ضعف عملکرد نهادهای مختلف صحبت کرد؟

۳- در قسمتی از این گزارش بیش از نیمی از افراد جامعه‌ی آماری، حجاب را امری شخصی دانسته‌اند. حال آنکه چگونه امکان دارد که عده‌ای نظریات شخصی خود را بر اکثریت جامعه قالب کنند و سعی در تغییر عرف جامعه بکنند. عرفی که اکثریت آن بدحجابی را ناهنجاری نمی‌دانند!