دانشمندان توسط کیهان کشف گردیدند!

یادداشت‌های دایی

دیشب مشغول ترجمه‌ی بخش دوم سخنرانی پرزیدنت اوباما بودم و در میان کار در اثر خستگی به سراغ اخبار ایران رفتم. وقتی به روزنامه‌ی کیهان مورخ پنجشنبه، اول بهمن ۱۳۸۸- شماره ۱۹۵۶۵ رسیدم، تیتر روزنامه «پاسخ نهایی به پیشنهاد وین، ایران: کوتاه نمی‌آییم» تلنگری به من زد. وارد صفحات و سرمقاله شدم. سرمقاله‌ی روزنامه را مرور می‌کردم و از استدلالات آن در شگفت بودم تا اینکه رسیدم به جمع‌بندی سرمقاله که نویسنده افاضه نموده بود: «…رژیم صهیونیستی که تا همین یک دهه قبل به عنوان «دالان اصلی ورود به خاورمیانه» و «شرق» دیده می‌شد امروز به سرباز استراتژیک و مزاحم تبدیل شده که غرب راهی برای خلاصی از آن بیابد.». عجب! این دنیای فانتزی و تخیلی فقط در تحلیل‌های شما وجود دارد و بس. این نویسنده نشان داده است که کمترین آگاهی از واقعیات دنیا ندارد و بنا به سنت این عالم، هر آنچه خلاف واقعیت بیرونی باشد فانیست. دنباله‌روی از این تخیلات نیز ره به ناکجا آباد خواهد برد. البته اختیار هر شخص است که به ناکجا آباد برود هر چند در سطح یک فرد هم اگر توان باشد می‌بایست سعی به راهنمایی نمود. لیکن القا نمودن این عقاید بی‌پایه توسط یک روزنامه‌ی کثیرالانتشار بار مسئولیت سردبیر آن را صد چندان می‌کند.

باز روزنامه را ورق زدم تا به صفحه‌ی اخبار خارجی رسیدم. در مطلبی تحت عنوان «تردید جدی محافل علمی جهان دانشمندان: زلزله‌ی هائیتی طبیعی نیست پای هارپ در میان است.» نوشته شده است:

امپراتوری آمریکا- صهیونیستی نه تنها موجی خارق‌العاده از سرما را در اروپا پدید آورده تا تلاش‌های مخالفان جهانی با پدیده‌ی گرم شدن آب و هوایی کره‌ی زمین را مسدود سازد، بلکه بلافاصله نیز زمین‌لرزه‌ی ویرانگر هائیتی را تدارک دیده… گروهی دیگری از دانشمندان… دلیل ایجاد زلزله در هائیتی و اشغال نظامی سریع این کشور را وجود ذخایر نفتی غنی آن می‌دانند که چیزی از ذخایر نفتی ونزوئلا کم ندارد.

باعث تاسف است که چنین مطالبی بی‌پایه نشر و ترویج می‌گردد. زمین‌شناسی، زلزله و تغییرات آب و هوایی بحثی تخصصی است و صاحب‌نظران بسیاری در دنیا و همچنین در ایران وجود دارند. چنانچه کیهان یا هر روزنامه‌ی دیگری هدف هدایت صحیح جامعه را دارد می‌بایست از متخصصین موضوع نظرخواهی نماید و آن هم نه آن کسانی که فقط به دلیل مدرک خود را متخصص می‌دانند بلکه آنهایی که مطالب‌شان مستند به شواهد و اسناد معتبر است و ادله‌ی علمی جهت اثبات ادعایشان ارائه می‌کنند. تخصص من در تئوری مکانیک شکست و روابط بقای انرژی می‌باشد. از این جنبه هیچ توجیه عقلانی برای امکان اجرای پروژه‌ای به شکل «هارپ» را ممکن نمی‌دانم و چون به مدت بسیار طولانی به روش تحقیق خو گرفته‌ام تا زمانی که ادله‌ی علمی در رابطه‌ی با آن را نیابم، آن را فقط به عنوان یک مورد تخیلی- علمی می‌دانم که نمونه‌های بسیاری از آن را در فیلم‌هایی چون «پیشتازان فضا» و امثالهم دیده‌ایم. شما از کدام گروه دانشمندان سخن می‌گویید؟

از ادامه‌ی ترجمه‌ی سخنرانی قاهره بازماندم و شروع به کاوش در یافتن تاریخچه‌ی زلزله در منطقه‌ی کارائیب نمودم. از بابت اتلاف وقت من در این جهت مدیون من و خوانندگان من می‌باشید، اما فکر کردم شاید تلنگری جهت بیداری شما باشد و ارزش کاوش را داشته باشد. صادقانه اعلام می‌کنم تخصص من در زلزله و زمین‌شناسی نمی‌باشد لیکن با توجه به شناخت و تجربه‌ی طولانی در روش تحقیق، به جستجوی مطلب گشتم.

نتیجه‌ی تحقیق چند ساعته‌ی من این شد که بیشتر هائیتی بر روی یک مایکروصفحه (Microplate) به نام Gonave قرار دارد که توسط دو صفحه‌ی بزرگ آمریکای شمالی در شمال و صفحه‌ی کارائیب در جنوب ساندویج شده است. زلزله‌ی روز سه‌شنبه به دلیل شکست گسل جنوبی و لغزش آن رخ داده است. زمین لرزه‌های فاجعه‌آمیزی در گذشته در این منطقه به وقوع پیوسته است، اما این قوی‌ترین زلزله‌ی منطقه بوده است. هرچند تعداد زلزله‌های اتفاق افتاده در کارائیب نسبت به مناطق پر زلزله نسبتا پایین می‌باشد.

در شکل (۱) حدود مایکروصفحه‌ی Gonave توسط خطوط علامتگذاری شده است. طول این مایکروصفحه حدود ۱۰۰۰ کیلومتر است که از Grand Cayman تا ساحل شمالی هائیتی امتداد یافته است. نقاط قرمز بر روی این نقشه مراکز زلزله در گذشته را نشان می‌دهند.

شکل (۱)- جامائیکا، بخشی از کوبا و هیسپانولا (شامل هائیتی و جمهوری دومنیکن) حدود صفحه‌ی Gonave است و نقاط قرمز مراکز زلزله در گذشته می‌باشند

در شکل (۲) تعداد زمین لرزه‌های با قدرت ۵ ریشتر و بیشتر در این منطقه نشان داده شده است. این اطلاعات از مرکز علمی U.S. Geological Survey و مرکز زلزله‌ی دانشگاه جامائیکا استخراج شده و مستند می‌باشند. جهت مطالعه‌ی بیشتر به سایت‌های ذیل این مقاله مراجعه نمایید.

شکل (۲)- تعداد زمین‌لرزها در سال در منطقه‌ی کارائیب، با قدرت ۵ ریشتر و بیشتر در تمام اعماق

از خوانندگان محترم جهت تاخیر در پست بخش دوم سخنرانی قاهره پوزش می‌طلبم و لازم می‌دانم بیان کنم که قصد این مقاله کوچک نمودن زحمات و تلاش کارکنان موسسه‌ی کیهان نمی‌باشد و فقط جهت بیداری و هشیاری آنان است.

پی‌نوشت (۱):

[۱] http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/world/caribbean/density.php
[۲] http://www.mona.uwi.edu/earthquake/files/DeformJaGPS2007.pdf
[۳] http://www.gsapubs.org/site/misc/Haiti.xhtml

پی‌نوشت (۲):

روزنامه کیهان بعد از انتشار این مطلب در تاریخ شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۸۸- شماره ۱۹۵۷۲، مقاله‌ی جدیدی تحت عنوان «هارپ دروغ بزرگ آمریکا واکاوی در اهداف پنهان دولت آمریکا در پدیده هارپ» به چاپ رساند و با مصاحبه با متخصصین امور زمین‌شناسی و زلزله به بررسی علمی این مطلب پرداخته است.