یادگیری زبان انگلیسی به کمک بی‌بی‌سی

اگر به میدان انقلاب تهران یا به هر یک از کتاب‌فروشی‌هایی که در زمینه‌ی آموزش زبان انگلیسی کتاب می‌فروشند مراجعه کنید، عنوان‌هایی مانند «یادگیری انگلیسی در خواب» یا «یادگیری انگلیسی در ۹۰ روز» را خواهید دید. حال آنکه شما می‌توانید بدون هدر دادن پول خود برای عده‌ای که تنها به فکر جیب‌هایشان هستند تا آموزش من و شما، به کمک وب‌سایت BBC Learning English زبان انگلیسی خود را تقویت کنید. خوبی BBC Learning English این است که شما در هر سطحی از زبان انگلیسی قرار گرفته باشید، می‌توانید از تمام امکانات این وب‌سایت استفاده کنید! به همین دلیل، در این مطلب به بررسی مهمترین و پر کاربردترین قسمت‌های BBC Learning English می‌پردازم. در ضمن در هر یک بخش‌های معرفی شده قسمتی با عنوان «پیشنهاد می‌شود…» وجود دارد که شما نباید مطالعه‌ی این قسمت‌ها را از دست بدهید.

BBC Learning English

۱- News English

در این بخش، شما می‌توانید به کمک اخباری که در بخش‌های مختلف بی‌بی‌سی منتشر شده است، دامنه‌ی لغات خود را افزایش دهید و با اصطلاحات مختلف به راحتی آشنا شوید. نکته‌ی جالب News English در این است که شما با اصطلاحاتی که در خبرهای مختلف منتشر می‌شود، آشنا می‌شوید.

پیشنهاد می‌شود…

  • Word in the News
  • News about Britain

۲- Watch and Listen

همانگونه که از عنوان این بخش مشخص است، شما می‌توانید با تماشا و یا گوش دادن به فایل‌های تصویری و صوتی که در این بخش وجود دارد، مهارت خود را در گوش دادن (Listening) افزایش دهید. متاسفانه برخی از قسمت‌های این بخش مدتی است به روز نشده است!

پیشنهاد می‌شود…

  • Six (6) Minute English

۳- Quizzes and Exams

این بخش شامل مجموعه آزمون‌هایی است که هر یک از آنها مربوط به یک مطلب منتشر شده در BBC Learning English می‌باشد. به طور کلی می‌توان از عنوان هر یک از آزمون‌ها، درس مربوط به آن آزمون را پیدا کرد.

۴- Grammar and Vocabulary

مهمترین و پرکاربردترین بخش BBC Learning English را می‌توان این بخش نامید، چون هر شش قسمت موجود در این بخش بسیار مهم هستند و نباید هیچ از این بخش‌های را از دست داد.

پیشنهاد می‌شود…

  • Ask about English: اگر شما مشکلی در زمینه‌ی گرامر و یا اصطلاحات زبان انگلیسی دارید، می‌توانید سوالات خود را در این قسمت مطرح کنید و همچنین جواب بسیاری از سوالات خود را نیز بیابید.
  • Up to date English: در این قسمت شما می‌توانید زبان انگلیسی خود را با آخرین اصطلاحات زبان انگلیسی به روز نگه دارید! تا به حال سه فصل از این قسمت منتشر شده است و هم اکنون فصل چهارم در حال انتشار است.
  • How to: در این قسمت شما می‌توانید مطالبی را که با کلمه‌ی «چگونه…» شروع می‌شوند را گوش کنید و علاوه بر اینکه اطلاعات عمومی خود را افزایش دهید، می‌توانید تکنیک گوش کردن یا Listening خود را نیز تقویت کنید.
  • Face up to Phrasals: اگر می‌خواهید با اصطلاحات مختلف در زبان انگلیسی آشنا شوید، این بخش را از دست ندهید. در این بخش در هر درس یک اصطلاح همراه با گرامر و معنی آن معرفی می‌شود و قادر است در بلند مدت بر روی درک شما از جملات زبان انگلیسی تاثیر عمیقی بگذارد.
  • Pronunciation: یکی از مشکلات ایرانیان در یادگیری زبان انگلیسی (از جمله خودم) تلفظ درست کلمات انگلیسی است و بارها برای خودم پیش آمده است که به دلیل تلفظ غلط یک کلمه، در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل شوم. در این قسمت شما می‌توانید با تمرین و همچنین شرکت در آزمون‌های مختلف، این مشکل را تا حدودی برطرف کنید. در ضمن اگر می‌خواهید اطلاعات کاملی در مورد این قسمت بدست بیاورید، حتما ویدئوی مربوط این قسمت را تماشا کنید.
  • Grammar Challenge: اگر می‌خواهید Listening خود را همراه با Writing خود تقویت کنید، این قسمت را شدیدا به شما پیشنهاد می‌کنم. در این قسمت، برنامه‌ای تحت عنوان همین نام به صورت هفتگی منتشر می‌شود که شما می‌توانید در آن با گرامر زبان انگلیسی آشنا شوید.

۵- Talk about English

در این بخش شما با مجموعه پادکست‌هایی مواجه می‌شوید که به صورت دوره‌ای در مورد موضوع خاصی صحبت می‌کنند. من به شخصه این بخش را خیلی دوست دارم چون نه تنها در Listening من تاثیر بسزایی داشته است، بلکه باعث شده است که با موضوعات جدید نیز آشنا شوم. به همین دلیل این بخش را از دست ندهید.

۶- The Flatmates

اگر می‌خواهید که هم Listening، هم Reading و هم گرامر خود را تقویت کنید، این بخش را از دست ندهید! در این بخش شما با داستان چند هم اتاقی آشنا می‌شوید که هر هفته در مورد موضوعی با یکدیگر بحث می‌کنند و از همین بحث‌ها نکاتی را شما یاد خواهید گرفت و در آخر کار هم آزمونی را می توانید بدهید تا خود را محکی زده باشید.

۷- Business English

اگر شما می‌خواهید زبان انگلیسی خود را در مورد تجارت و بازرگانی تقویت کنید، این بخش را به شما پیشنهاد می‌کنم. البته من هیچگاه به این بخش مراجعه نکرده‌ام و به همین دلیل کشف این بخش را بر عهده‌ی علاقه‌مندان می‌گذارم.

۸- Teachers

اگر شما معلم یک کلاس زبان انگلیسی هستید، این بخش را به شما پیشنهاد می‌کنم.

بخش‌های دیگری هم در این وب‌سایت وجود دارد که از حوصله‌ی این مطلب خارج است و به همین دلیل بررسی و مطالعه‌ی آن را به شما واگذار می‌کنم. اما ممکن است از خود بپرسید که چگونه این تعداد مطلب را دنبال کنم به طوری که هیچ کدام از آنها را از دست ندهیم؟! جواب این سوال شما این است که شما می‌توانید با مشترک شدن خوراک BBC Learning English این مشکل را حل کنید و یا اینکه در خبرنامه‌ای این وب‌سایت ثبت‌نام کنید تا به صورت هفتگی مطالب جدید به ایمیل شما فرستاده شود.

راستی، این مطلب را به عنوان هدیه‌ی سال نو میلادی از من قبول کنید!