۱ دسامبر: روز جهانی ایدز

Support World AIDS Day

امسال بیستمین سالگرد روز جهانی ایدز است که هر سال در اولین روز ماه دسامبر، مراسمی در مورد این بیماری برگزار می‌شود که هدف از نامگذاری این روز توجه‌ی بیشتر به این بیماری است. بیماری که براساس آمار رسمی تا پایان سال ۲۰۰۷، حدود ۳۲ میلیون نفر در جهان به آن مبتلا شده‌اند، که حدود ۲ میلیون آن را کودکان تشکیل می‌دهند و براساس همین آمار، حدود ۲ میلیون نفر بر اثر این بیماری در سال ۲۰۰۷ جان خود را از دست داده‌اند. اما نکته‌ی تکان‌دهنده‌ی آمار منتشر شده آن است که نیمی از مبتلایان جدید به این بیماری را افراد زیر ۲۵ سال تشکیل می‌دهند و این یعنی خطر فراگیر و جهانی برای نسل آینده‌ی این کره‌ی خاکی. در ایران نیز براساس آخرین آمار اعلام شده، تا ابتدای تیرماه امسال حدود ۱۸ هزار مبتلا به این بیماری در کشور شناسایی شده‌اند که بیشترین مبتلایان بین سنین ۲۵ تا ۳۴ سال قرار دارند.

به همین دلیل توجه به این بیماری و اطلاع‌رسانی در مورد این بیمار در قرن کنونی یک امر کاملا مهم تلقی می‌شود، به گونه‌ای که امسال این روز بازتاب‌های گوناگونی در وبلاگ‌های سراسر دنیا مخصوصاً وبلاگ‌نویسانی که به این بیماری مبتلا هستند، داشته است.

به عنوان مثال در وبلاگ Poz for Life، نویسنده‌ی آن از زمانی که متوجه شد به بیماری ایدز مبتلا شده است، اینگونه نوشته است:

در حدود ساعت ۱۰:۳۰ صبح به مطب پزشکم رفتم و مستقیما وارد دفتر کار او شدم و نشستم. سپس پزشکم گفت: «راسل، متاسفانه جواب آزمایش ایدز شما مثبت است». من برای چند ثانیه خشکم زد و سپس اولین چیزی که از دهانم خارج شد، این بود: «من فکر می‌کنم که راه بازگشتی وجود داشته باشد».

و در وبلاگ AZUR Development Organization ماجرای یک زن کنگویی که به بیماری ایدز مبتلا است اینگونه بیان شده است:

داشتن یک میز در فروشگاهی که این زن در آن است کار بسیار مشکلی است، اما او همواره دارای یک میز است و علت آن چیزی نیست جز مبتلا بودن به بیماری ایدز! بدینگونه که تا فردی متوجه می‌شود این زن مبتلا به بیماری ایدز است، از وی دوری می‌کند. در صورتی که بیماری وی از نوع بسیار ساده و معمولی ایدز است.

اما در مورد این بیمار افراد معروف جهان هم جملاتی را گفته‌اند. همسر نلسون ماندا در مورد ایدز اینگونه گفته است:

ما می‌توانیم نسلی بدون ایدز داشته باشیم. ما یک نفر از آن نسل هستیم که می‌توانیم آن را ایجاد کنیم.

الیزابت تیلور، بازیگر معروف بریتانیایی نیز اینگونه گفته است:

این به اندازه‌ی کافی بد است که یک نفر به دلیل بیماری ایدز از بین برود، اما نباید یک نفر به دلیل کتمان آن از بین برود.

در ضمن هر ساله شعاری برای روز جهانی ایدز در نظر گرفته می‌شود که شعار امسال این بوده است:

هم پیمان در برابر گسترش ایدز: رهبری، کنترل، نجات

و در نهایت، شما را به گوش دادن به ترانه‌ای با نام The AIDS Song دعوت می‌کنم:

[display_podcast]