چگونه بهتر بخوانید؟

بعد از استقبال خوبی که از مطلب «چگونه بهتر بنویسید؟» شد، تصمیم گرفتم که تا جایی که می‌توانم خوانندگان این وبلاگ را با راه‌های کاربردی‌ای که خودم آنها را مورد استفاده قرار داده‌ام و برای من مفید بوده است آشنا کنم. بر همین اساس قصد دارم که در این مطلب چهار ترفند مفید برای بهبود خواندن متن‌های انگلیسی یا همان Reading به شما ارائه دهم.

ترفند اول: از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید

یکی از بزرگترین اشتباهات در یادگیری زبان انگلیسی استفاده از دیکشنری انگلیسی به فارسی برای یافتن معنی یک کلمه‌ی خاص است که این کار نه تنها باعث گمراهی شما در یافتن معنی واقعی آن کلمه می‌شود، بلکه در صحبت کردن یا Speaking شما نیز تاثیر می‌گذارد! دلیل این ادعا هم این است که به طور کلی دیکشنری‌های انگلیسی به فارسی معنی هر کلمه را در حالت‌های مختلف بیان می‌کنند که این طرز ترجمه باعث می‌شود تا شما در پیدا کردن معنی اصلی آن کلمه با توجه به متن دچار گمراهی شوید. در ضمن در هنگامی که می‌خواهید به زبان انگلیسی صحبت کنید، براساس معانی فارسی که از هر یک از کلمات انگلیسی در ذهن خود دارید مدت زمانی طول می‌کشد که جمله‌ی خود را از فارسی به انگلیسی تبدیل کرده و بیان کنید، در نتیجه در گفتار خود دچار مکث‌های زیادی می‌شوید که از نظر انگلیسی‌زبان‌ها این مکث‌ها اصلا جالب نیست!

به همین دلیل شدیدا به شما پیشنهاد می‌کنم که از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید و اگر برای آزمونی مانند آزمون IELTS خود را آماده می‌کنید، استفاده از دیکشنری‌های Oxford و Longman را پیشنهاد می‌کنم.

ترفند دوم: متن‌های انگلیسی را درک کنید نه ترجمه!

یکی دیگر از مشکلات شایع در میان افرادی که می‌خواهند زبان انگلیسی را یاد بگیرند، اصرار بر ترجمه‌ی کلمه به کلمه‌ی یک متن است (!) که این اصرار بعد از مدتی باعث یاس می‌شود. بر همین اساس به شما پیشنهاد می‌کنم که همواره سعی کنید که متن را درک کنید تا ترجمه؛ چون بعضی متن‌ها در زبان انگلیسی هنگامی که به فارسی ترجمه می‌شوند روانی خود را از دست می‌دهند و همین امر باعث عدم درک آن متن می‌شود. پس دست از ترجمه‌ی لغت به لغت متن‌های انگلیسی بردارید و سعی کنید که متن‌ها را درک کنید.

ترفند سوم: روزنامه، مجله و یا وب‌سایت‌های انگلیسی‌زبان بخوانید

اگر شما اهل خواندن روزنامه هستید به شما پیشنهاد می‌کنم که روزنامه‌های انگلیسی‌زبانی مانند Tehran Times را تهیه کنید و یا روزنامه‌هایی مانند The Independent را به صورت آنلاین بخوانید. البته می‌توانید مجلات مختلفی را به کمک مطلبی که قبلا در این مورد نوشته‌ام، نیز به صورت آنلاین مطالعه کنید. البته هیچگاه این دو وب‌سایت را برای تقویت Reading خود فراموش نکنید: BBC News و The Independent.

ترفند چهارم: کتاب ۵۰۴ Absolutely Essential Words را بخوانید

اگر می‌خواهید که مهمترین و پرکاربردترین کلمات زبان انگلیسی را یاد بگیرید، حتما کتاب ۵۰۴ Absolutely Essential Words را بخوانید. شما در این کتاب با ۵۰۴ کلمه‌ی پرکاربرد در زبان انگلیسی طی ۴۲ درس آشنا می‌شوید. این کتاب آنقدر مفید است که اگر تنها وقت خواندن یک کتاب را دارید، بدون شک این کتاب را باید انتخاب کنید!